21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w Centrum Kultury Zamek odbędzie się publiczna debata na temat języka.
W dyskusji przy zgromadzonej publiczności udział wezmą: prof. dr hab. Renata Przybylska– językoznawczyni, Ewa Siedlecka – publicystka, prof. dr hab. Waldemar Kuligowski –antropolog kultury oraz prof. dr hab. Ryszard Piotrowski – prawnik.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Ma to być już ósma odsłona Poznańskiej Debaty o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki, podczas której wybitni specjaliści i przedstawiciele różnych grup społecznych będą dyskutować o bieżących problemach i kwestiach nurtujących pasjonatów naszego języka ojczystego.
W ramach tegorocznej edycji wywiąże się dyskusja między innymi o wolności słowa i jej granicach, sposobach porozumiewania się w dyskursie publicznym i metamorfozach językowych zwyczajów publicznych, ale nie tylko.
Debatę poprowadzi dziennikarz Bartek Chaciński.
Spotkanie odbędzie się w środę, 21 lutego o godz. 17:00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek. Będzie ono złożone z dwóch paneli – dyskusji ekspertów i rozmowy ze zgromadzoną na sali widownią.
Wstęp na debatę jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można odebrać w kasie CK Zamek. Bilety można także zarezerwować telefonicznie pod numerem telefonu 61 64 65 260 (codziennie w godz.10:00-21:00). Warto nie zwlekać, bo liczba miejsc jest ograniczona.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w roku 1999 przez UNESCO w celu promocji języków używanych w różnych państwach, a także w trosce o ich przetrwanie i ochronę przed tendencjami globalizacji.
W 1999 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Ustawę o języku polskim i powołał przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Radę Języka Polskiego, nakładając na nią obowiązek pieczy nad stanem polszczyzny, a przede wszystkim rozpowszechniania wiedzy z nią związanej.
Wydarzenie można śledzić na Facebooku tutaj.
Organizatorami debaty są Miasto Poznań i Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.