Przejdź do treści

Jerozolima w zasięgu osób z niepełnosprawnościami

Panorama Jerozolimy

Z myślą o niepełnosprawnych turystach oraz pielgrzymach, zarówno poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak i niedowidzących, wprowadzono udogodnienia na Starym Mieście w Jerozolimie, dostosowując infrastrukturę do ich potrzeb.

W kwietniu zakończyła się renowacja czterech kilometrów uliczek.

Dzięki temu przedsięwzięciu osoby z niepełnosprawnością bez większych problemów mogą odwiedzić takie miejsca jak bazylikę Grobu Świętego z IV wieku czy Ścianę płaczu. Mają zatem możliwość poruszania się po dzielnicach: Chrześcijańskiej, Muzułmańskiej czy Żydowskiej, które do tej pory były dla nich nieosiągalne jako dla zwiedzających.

Jest to możliwe nie tylko dzięki unowocześnieniu infrastruktury, ale również z uwagi na innowacyjne aplikacje audio, które pomagają zainteresowanym w sprawniejszym poruszaniu się po wąskich uliczkach.

Przystosowanie przestrzeni dla osób niepełnosprawnych na Starym Mieście to przełomowy projekt, który pozwala osobom podróżującym na wózkach inwalidzkich cieszyć się w pełni walorami tradycji, historii i kultury Jerozolimy.

Wśród nich można wymienić między innymi poprawę stanu ulic w dzielnicy muzułmańskiej, ormiańskiej i chrześcijańskiej, a także instalację specjalnej poręczy ułatwiającej poruszanie o długości 2 kilometrów.

Stworzono także specjalistyczną drukowaną mapę orientacyjną dostępności zabytkowych miejsc wraz z aplikacją w ośmiu językach, która usprawnia nawigację alejkami Starego Miasta (na podstawie GPS, który działa podobnie jak Google Maps).

Odwiedzający Stare Miasto mogą korzystać z bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem w aplikacji „Vocal Tours of the Old City” (w dzielnicy żydowskiej, Via Dolorosa, na Wzgórzu Świątynnym, przy Bramie Jafskiej i Bramie Dawida).

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowano specjalną aplikację audio, dzięki której mogą poznać historię zabytków tej części miasta.

Muzeum w Cytadeli Dawida organizuje również specjalne wycieczki dla osób niedowidzących, podczas których można „poczuć historię” poprzez dotyk kamieni mających 2000 lat i innych starożytnych eksponatów.

Jedną z osób z niepełnosprawnością, która wybrała się do Jerozolimy był Piotr Czarnota – autor bloga „Życie kołem się toczy” – społecznik, podróżnik oraz szkoleniowiec.

Pokazuje on na przykładzie swojego życia, że niepełnosprawność nie musi zabierać niezależności i życiowych pasji, którymi w przypadku Piotra są wycieczki, zwiedzanie i dalekie podróże.

Opracowano w oparciu o: https://www.waszaturystyka.pl/swiat/item/9029-jerozolima-przyjazna-niepe%C5%82nosprawnych.html