Przejdź do treści

„INNY FESTIWAL” 2019

logo samorzad wojewodztwa wielkopolskiego

Poznańska Fundacja Barak Kultury już po raz siódmy organizuje w Wielkopolsce „Inny festiwal”, którego podstawowym celem jest integracja osób z niepełnosprawnościami z osobami pełnosprawnymi.

Festiwal ma uświadomić uczestnikom, w jakich realiach żyją osoby z niepełnosprawnościami w naszym kraju. Poszczególne wydarzenia tłumaczone są na język migowy i prezentowane z audiodeskrypcją.

Czy ze swojej niepełnosprawności można uczynić broń wywołującą salwy śmiechu? Udowodnią to Jacek Noch i Mariusz Kałamaga podczas stand-upowego występu. O tym, że wózek nie musi być przeszkodą w robieniu kariery tancerki opowie Katarzyna Błoch, niepełnosprawna finalistka programu „Mam talent”. Poruszającą historię niewidomego jazzmana przedstawi nowy film „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy.

OPISY WYDARZEŃ

„Inny festiwal” rozpocznie się 15 października, w Międzynarodowy Dzień Białej Laski, wyjątkowym monodramem „Całe życie w dresach” Ba-Ku teatru, w wykonaniu Justyny Tomczak-Boczko i reżyserii Przemka Prasnowskiego. Ten spektakl to próba opowiedzenia o doświadczeniu bycia matką niepełnosprawnego dziecka w polskiej rzeczywistości. Funkcjonowanie między szpitalem a domem jest dla Justyny sztuką życia, w którym poczucie humoru jest niezbędne, aby wytrwać. Być może, dlatego czasem słyszy „Justyna, ty w ogóle nie wyglądasz na matkę niepełnosprawnego dziecka”. A do tego Justyna znajduje jeszcze czas, żeby pisać doktorat, brać udział w akcjach społecznych i robić tysiące innych rzeczy. Po spektaklach „Całe życie w dresach” publiczność będzie miała okazję porozmawiać z Justyną Tomczak-Boczko.

Gratką dla lubiących wyjątkowe kino, jazz i historie, które nie zdarzają się na co dzień będzie projekcja filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, w reżyserii Macieja Pieprzycy. Przedstawia on historię genialnego muzyka jazzowego, Mieczysława Kosza, który w dzieciństwie stracił wzrok. Zaczynając naukę w ośrodku dla niewidomych odkrywa, że muzyka jest dla niego wszystkim i w niedługim czasie staje się ikoną fortepianowej muzyki jazzowej. Gdyby nie jego tragiczna śmierć w młodym wieku prawdopodobnie byłby znany dziś na całym świecie. Mietek Kosz wygrał kilka prestiżowych międzynarodowych festiwali. W filmie w jego postać wciela się Dawid Ogrodnik, który zagrał m.in. w „Chce się żyć” i „Ostatniej rodzinie”. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada znany polski kompozytor Leszek Możdżer.

Któż nie lubi pośmiać się z błyskotliwego żartu? Ale co, gdy ten żart dotyczy niepełnosprawności, dysfunkcji utrudniającej normalne życie? Jacek Noch, chorujący na stwardnienie rozsiane stand-uper udowodni, że można żartować z własnej choroby, mieć do niej dystans, a śmiech staje się wówczas rodzajem terapii i bodźcem do twórczości. Towarzyszyć mu będzie Mariusz Kałamaga, gwiazda polskiej sceny kabaretowej i były członek kabaretu Łowcy.B, sprawujący opiekę nad karierą sceniczną Jacka Nocha. Kałamaga, od wielu lat, w różnych formach angażuje się w opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami. Pomaga im w działaniach artystycznych i realizacji marzeń.

Tych, którzy fascynują się przekraczaniem granic, zainteresować może spotkanie z Katarzyną Błoch, niepełnosprawną tancerką na wózku, finalistką 11 edycji programu „Mam Talent” z 2018 r. Bo, czy wózkowicz może tańczyć? Może i to wyjątkowo dobrze, zdobywając medale i nagrody na międzynarodowych zawodach tanecznych. Ani wózek, ani brak wzroku, słuchu czy inne dysfunkcje nie muszą budować muru pomiędzy osobą niepełnosprawną i światem. Kariera i życie pani Błoch są tego świetnym przykładem.

Są takie filmy, które na bardzo długo zapadają w pamięć. Tak jest właśnie z „Komunią” w reżyserii Anny Zameckiej. Dokument opowiada historię czternastoletniej dziewczyny, która przez niesprzyjające okoliczności życiowe zmuszona została, by szybciej dojrzeć, stając się „dorosłym dzieckiem”. Po rozstaniu rodziców musiała zaopiekować się autystycznym bratem i niezbyt dobrze radzącym sobie w życiu ojcem. Zbliżająca się pierwsza komunia brata może, według głównej bohaterki, stać się pretekstem do powrotu ich mamy do domu i odbudowania rozbitej rodziny.

Na uwagę zasługuje spotkanie ze specjalistką w dziedzinie pomocy osobom ze spektrum autyzmu, Anną Janiak, które odbędzie się po projekcji filmu „Komunia”. Anna Janiak jest m.in. prezeską Fundacji na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych i Autystycznych FIONA. Prowadzi także Spółdzielnię Socjalną Furia. Od wielu lat również w innych formach pracuje z osobami ze spektrum autyzmu. Spotkanie będzie nawiązywać do kilku głównych wątków filmu „Komunia” – fragmentu życia autystycznego bohatera, jego funkcjonowania w świecie oraz postaw, poglądów i zachowań siostry bohatera filmu, która musiała dorosnąć szybciej niż jej rówieśnicy.

Wielbicieli sztuk plastycznych zainteresować może akcja artystyczno-społeczna malowania na żywo. Jakub Czecholiński, osiemnastoletni artysta malarz, choruje na czterokończynowe porażenie mózgowe. Nie przeszkadza mu to w tworzeniu na płótnie światów pełnych zaskakujących połączeń barw i kształtów, używając w tym celu jedynie własnych palców. W Baraku Kultury Kuba stworzy na żywo obraz, a proces jego powstawania będą mogli śledzić przechodnie, przyglądając się jego pracy przez ogromne okno.

Elektryzująco zapowiada się druga odsłona audycji radiowej „Muzyczne fascynacje Tobiasza” w Radio Afera. Tobiasz Carewicz to dziennikarz muzyczny, pasjonat muzyki i konferansjerki, poruszający się na wózku. W ramach „Innego festiwalu” przeprowadzi wywiad  z wybitnym muzykiem. W zeszłym roku Tobiasz rozmawiał z Grabażem, Krzysztofem Grabowskim, liderem Pidżamy Porno i Strachów Na Lachy. Kim będzie gość tegorocznej edycji? Cierpliwości, to niespodzianka….

Gra edukacyjno-integracyjna „Widzę ciemność” wykorzystuje popularną formułę jaką jest escaperoom. Uczestnicy zostaną wprowadzeni do wyciemnionego pokoju zaaranżowanego tak, by osoby widzące mogły poczuć, jak oswajają ciemność niewidomi. Można będzie zapoznać się m.in. ze wskaźnikami poziomu płynu, mówiącymi kalkulatorami i wagami, makietami, które bez użycia wzroku nie są wcale łatwe do rozpoznania. Trzeba będzie wysilić dotyk, słuch i węch, żeby wydostać się na światło dzienne. Przewodnikiem po ciemnych labiryntach będzie niewidząca od urodzenia Agnieszka Sawińska.

Dzieci i rodziców z pewnością przyciągnie fantastyczny spektakl „Przygody Mamy Mu i Pana Wrony”. Teatralnie spotkają się oni z niesamowitymi Mamą Mu, nietypową krową i Panem Wroną, jej marudnym przyjacielem – bohaterami znakomitych książek Jujji Wieslander i Tomasa Wieslandera. Mama Mu podpatruje zabawy dzieci i chce się bawić tak jak one, a zrzędliwy Pan Wrona stara się wybić jej to z głowy. A wszystko przedstawione jest w bardzo zabawny sposób.

Osoby neurotypowe bardzo często mają kłopot z porozumiewaniem się z osobami ze spektrum autyzmu. Warsztaty „Mosty komunikacyjne. Na styku dwóch światów” służyć będą nauce przezwyciężenia barier komunikacyjnych w kontaktach z osobami z takimi dysfunkcjami. Warsztaty dedykowane są rodzicom niepełnosprawnych dzieci, nauczycielom i woluntariuszom pracującym z autystami. Uczestnicy będą działać na różnych polach, m.in. plastycznym. Wynikiem ich pracy będzie około trzymetrowa instalacja, „most komunikacyjny”, wykonany z różnych materiałów, częściowo pochodzących z odzysku. Warsztaty poprowadzi Anna Janiak i dwóch zaproszonych przez nią specjalistów.

„Inny festiwal” odwiedzi też kilka miejscowości w Wielkopolsce: Międzychód, Środę Wielkopolską, Witkowo, Szamotuły, Złotów. W tych miejscowościach Ba-Ku teatr pokaże spektakl „Całe życie w dresach” z Justyną Tomczak-Boczko w roli głównej, w reżyserii Przemka Prasnowskiego. W dwóch z wybranych miejscowości odbędą się także warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci „Lokomotywa”, które przeprowadzi Ambientówka.

„INNY FESTIWAL” 2019 – PROGRAM:

15 października (wtorek)

godz. 16.00 „Całe życie w dresach” – spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na j. migowy: Ba-Ku teatr

Barak Kultury, al. Marcinkowskiego 21

17 października (czwartek)

godz. 10.00 „Przygody Mamy Mu i Pana Wrony” – spektakl dla dzieci z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na j. migowy

Barak Kultury, al. Marcinkowskiego 21

22 października (wtorek)

godz. 18.00 Spotkanie z Katarzyną Błoch – tancerką na wózku, finalistką programu „Mam talent” tłumaczone na j. migowy

Barak Kultury, al. Marcinkowskiego 21

23 października (środa)

godz. 17.00 „Ikar. Legenda Mietka Kosza” reż. Maciej Pieprzyca – pokaz filmu z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących

Kino Muza, ul. Św. Marcin 30

24 października (czwartek)

godz. 9.00 – 17.00 „Widzę ciemność”- escaperoom

Muzeum Literackie H. Sienkiewicza, Stary Rynek 84

godz. 19.00 Stand-up tłumaczony na j. migowy: Jacek Noch i Mariusz Kałamaga

Barak Kultury, al. Marcinkowskiego 21

25 października (piątek)

godz. 9.00 – 17.00 „Widzę ciemność”- escaperoom

Muzeum Literackie H. Sienkiewicza, Stary Rynek 84

godz. 18.00 „Komunia” reż. Anna Zamecka – pokaz filmu i spotkanie z Anną Janiak tłumaczone na j. migowy

Barak Kultury, al. Marcinkowskiego 21

26 października (sobota)

godz. 9.00 – 16.00 „Widzę ciemność”- escaperoom

Muzeum Literackie H. Sienkiewicza, Stary Rynek 84

godz. 11.00 – 14.00 Jakub Czecholiński – malowanie na żywo

Barak Kultury, al. Marcinkowskiego 21

godz. 14.00 „Muzyczne fascynacje Tobiasza” – audycja w Radio Afera: Tobiasz Carewicz

Radio Afera 98,6 MHz

5 listopada (wtorek)

godz. 17.00 „Mosty komunikacyjne. Na styku dwóch światów” – warsztaty: Spółdzielnia Socjalna Furia

Barak Kultury, al. Marcinkowskiego 21

7 listopada (czwartek)

godz. 17.00 „Mosty komunikacyjne. Na styku dwóch światów” – warsztaty: Spółdzielnia Socjalna Furia

Barak Kultury, al. Marcinkowskiego 21

Wstęp bezpłatny

Zapisy na wydarzenia: e-mail: barakkultury@barakkultury.pl, tel. 505 045 259

Więcej informacji na temat zapisów na stronie: www.barakkultury.pl oraz na Facebooku www.facebook.com/barakkultury.

Niektóre wydarzenia festiwalu tłumaczone na j. migowy i/lub z audiodeskrypcją, dostępne dla osób niepełnosprawnych fizycznie.       

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Organizator:

Fundacja Barak Kultury

al. Marcinkowskiego 21, Poznań

barakkultury@barakkultury.pl

www.barakkultury.pl

www. facebook.com/barakkultury

www.instagram.com/barakkultury

Wejście do lokalu z poziomu chodnika, brak progów i schodów. W lokalu znajduje się toaleta, do której prowadzi 6 stopni. Brak miejsc parkingowych, najbliższy parking płatny i toaleta dla niepełnosprawnych w Galerii MM.