Przejdź do treści

Historia bardziej znana i dostępna

Budynek, w którym mieściła się karna kompania więźniarek KL Auschwitz w Budach

Stworzono wirtualne wycieczki w przestrzenie mające związek z historią niemieckiego obozu Auschwitz dedykowane osobom z niepełnosprawnością słuchu. Za inicjatywą stoi brzeszczańska Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Filmów jest 5 i wszystkie posiadają tłumaczenie na Polski Język Migowy, można je obejrzeć w Internecie.

W każdym z trwających nieco ponad 10 minut filmów z serii „Tajemnice obozu – nieznana historia KL Auschwitz-Birkenau” przedstawiciel Fundacji opowiada o historii obiektów, które znajdują się w pobliżu byłego obozu, ale nie należą do Muzeum. To obiekty zabytkowe. W czasie funkcjonowania obozu każdy z nich odgrywał istotną rolę. Wszystkimi opiekuje się brzeszczańska Fundacja – podaje portal www.niepelnosprawni.pl.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, a pieniądze przeznaczone na wykonanie wirtualnych oprowadzeń po Miejscach Pamięci będących pod opieką Fundacji. Zostały one zrealizowane w języku polskim. W formie napisów umieszczone są także trzy tłumaczenia: na język angielski, francuski i włoski. Projekt został zrealizowany jesienią ubiegłego roku.

W celu dotarcia do jak najliczniejszego grona osób z niepełnosprawnościami, Fundacja postanowiła przetłumaczyć na Polski Język Migowy wirtualne oprowadzenia. Zdobyła dotację z samorządu województwa małopolskiego w ramach programu „Kultura wrażliwa”.

„Naszym celem jest promowanie postaw patriotycznych, upowszechnianie wiedzy dotyczącej historii Polski związanej z II wojną i byłym niemieckim nazistowskim obozem Auschwitz–Birkenau, a także przywracanie lokalnej, narodowej i międzynarodowej pamięci poprzez odkrywanie nieznanej historii, związanej z funkcjonowaniem kompleksu obozowego. Chcemy pielęgnować patriotyzm lokalny i ponad lokalny poprzez pobudzenie zainteresowania nieznaną historią związaną z funkcjonowaniem kompleksu Auschwitz” – powiedział wiceprezes Fundacji Artur Ciągała.

Zwrócił on uwagę na fakt, że filmy kierowane są dla każdego, kogo interesuje historia i chce poznać miejsca pamięci, o których zwykle się nie mówi.

Jest to bardzo cenny projekt. Oby takich więcej!

Filmy można obejrzeć tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz