To się nazywa zgrana współpraca! Kolejny sukces!
Słuchowiska ambisoniczne dla dzieci niewidomych i niedowidzących stworzone przy kooperacji Poznańskiego Centrum Super komputerowo-Sieciowego, Ośrodka Szkolno-Wychowawczegodla dzieci Niewidomych w Owińskach, Radia Meteor UAM oraz Festiwalu Słuchowisk, zostały wyróżnione Europejską Nagrodą Obywatelską 2023.
W bieżącej odsłonie do konkursu „wpłynęło” 216 projektów, i to właśnie spośród nich wytypowano najlepsze poznańskie słuchowiska z dźwiękiem 360°.
Słuchowiska ambisoniczne imitują prawdziwe rozlokowanie dźwięku w przestrzeni. Słuchacz ma dzięki temu okazję w stu procentach „wejść” w dany odgłos, tak, aby stawał się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wydarzeń.
Podopiecznym ośrodka w Owińskach, w tym ukraińskim dzieciom ewakuowanym z partnerskiej szkoły dla niewidomych i słabowidzących w Charkowie (szkoła została zrównana z ziemią), a później również podopiecznym poznańskich szkół, zaprezentowano dwa słuchowiska: „Współczesny Kopciuszek” oraz „Żaba nie Śmieszka”.
Było to wykonalne za pośrednictwem specjalnego systemu ambisonii z PCSS, który składa się z przeszło 30 głośników ustawionych w pierścieniach na różnych poziomach oraz stworzeniu słuchowisk w specjalnym systemie dźwięku wielokanałowego-przestrzennego.Historia Kopciuszka, rodem ze Stolicy Wielkopolski wykreowana została przez studentów oraz wykładowców z Radia Meteor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Baśniową opowieść przeplatającą się z wielkomiejską nowoczesnością prezentowano między innymi w Polskim Radiu i na Międzynarodowym Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk.
Bajkę przekształcono w wersję ambisoniczną, ale i zmodyfikowano wątki w scenariuszu, bo Kopciuszek w nowych szatach musi odnaleźć się nie tylko w relacjach ze złą macochą i siostrami, ale także w czasach szalejącej pandemii i lockdownu.Za reżyserię słuchowiska odpowiada Gabriela Jelonek, wersję ambisoniczną opracowywano wspólnie z nauczycielami OSW dla dzieci niewidomych w Owińskach.
Z kolei „Żaba nie Śmieszka” to jeden z projektów Festiwalu Słuchowisk 2021. Słuchowisko powstało we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Tekst sztuki napisał Michał Kaźmierczak, a wyreżyserowała ją Maria Marcinkiewicz-Górna, przy poruszającej oprawie muzycznej autorstwa Piotra Skotnickiego. W słuchowisku swoich głosów użyczyli aktorzy z poznańskich teatrów – Polskiego i Nowego.
„Żaba nie Śmieszka” to bajka dla najmłodszych, w której tytułowa żaba wyśmiewana przez rówieśników postanawia odpłynąć do odległej części morza, aby tam zaprzyjaźnić się z meduzą.
Dźwięk przestrzenny jest szczególnie ważnym elementem w rehabilitacji, istotnym na wczesnym etapie edukacji oraz przy nauce podstawowej komunikacji osób niewidomych i słabowidzących z otaczającą ich rzeczywistością.
Imitacje dźwiękowe realnych przestrzeni akustycznych (sklepy, lotniska, ulice, dworce kolejowe) są fundamentalnym sposobem i pierwszym etapem wsparcia w nauce orientacji w przestrzeni.
W pracowni tyfloakustycznej w sposób bezpieczny, bez wychodzenia z ośrodka w Owińskach osoby niewidzące i słabowidzące mają możliwość dokonywania pierwszych prób integracji, jak i rozwijania swoich umiejętności słuchowej orientacji w przestrzeni nie narażając się na ryzyko z zewnątrz.
Oprócz aspektów czysto użytkowych, dźwięk to również medium dające rozrywkę osobom niewidomym, a słuchowiska nazywane są często „Netflixem dla niewidomych”. Technologia ambisoniczna jest coraz bardziej popularna w udźwiękowieniu gier komputerowych czy prezentowaniu wydarzeń online. W pandemii zaczęła być częściej wykorzystywana, aby dać widzom i słuchaczom zamkniętym w domach poczucie uczestniczenia np.: w meczach, na Igrzyskach Olimpijskich czy na koncertach – można przeczytać na stronie www.niepelnosprawni.pl.
Europejską Nagrodą Obywatelską (European Citizen’s Prize) honoruje się przedsięwzięcia, które rozwijają współpracę na Starym Kontynencie i propagują wspólnie wyznawane wartości. W tym roku zgłoszono 216 różnorodnych projektów. Parlament Europejski za każdym razem przyznaje wyróżnienia projektom realizowanym przez osoby lub organizacje, które zachęcają do wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji w Unii Europejskiej, współpracy transgranicznej, która wzmacnia europejskiego ducha oraz poszanowania Karty praw podstawowych UE.
Wśród dotychczasowych polskich laureatów nagrody jest na przykład prowadzona przez Jerzego Owsiaka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Oficjalną informację ze strony Parlamentu Europejskiego można znaleźć tutaj.