Przejdź do treści

Dzisiaj w Poznaniu zapłonie Betlejemskie Światło Pokoju

Dzisiaj w Poznaniu zabłyśnie Betlejemskie Światło Pokoju. Co to za tradycja? Każdego roku w okolicach Świąt Bożego Narodzenia skauci z całego świata przygotowują się do przyjęcia symbolu pokoju i pojednania.

Betlejemskie Światło Pokoju początkowo znajduje się w Wiedniu, gdzie przekazuje się je dalej mieszkańcom metropolii oraz reprezentantom organizacji skautowych z innych krajów europejskich.

Poznaniacy z kolei odbiorą ogień od harcerzy z Chorągwi Wielkopolskiej ZHP na pl. Wolności o godz. 20:00.

W tym roku inicjatywie towarzyszy hasło „Czyńmy pokój”, a jego ideą jest niesienie braterstwa, pokoju i bliskości w skali globu.

Po znalezieniu się w Stolicy Wielkopolski Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przekazane nie tylko hufcom i jednostkom harcerskim, ale także dzięki harcerzom, trafi ono do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domostw.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami – taką informację można znaleźć na stronie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Darem światła i jasności skauci, wywodzący się z państw europejskich a wraz z nimi harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego chcą podzielić się z każdym.

Szczytna idea. W idealnym świecie za symboliką podążają czyny. Jednakże nawet w przeciętnej rzeczywistości powinniśmy kontynuować dobrą tradycję, by nie zapominać, że choć czasami jest trudno, światło zawsze rozprasza mrok.

Być może to oczywistość, ale daje nadzieję na lepsze jutro, która tak jak płomień, nie powinna nigdy w nas zgasnąć.

Dodaj komentarz