Przejdź do treści

Dziś Dzień Kobiet. Co wiemy o jego tradycji?

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jaka jest historia tego święta? Jakie tradycje mu towarzyszą?

Choć co niektórzy historycy uważają, iż tradycja Dnia Kobiet sięga czasów antycznych, geneza święta wiąże się z ruchami sufrażystek i walką o prawa kobiet.

8 marca 1908 roku w Stanach Zjednoczonych odbył się strajk pracownic branży włókienniczej, podczas którego opowiadano się za wyrównaniem płac oraz równych praw politycznych dla pań. Niecały rok później, 28 lutego 1909 roku protest postanowiła upamiętnić Socjalistyczna Partia Ameryki, popierając postulaty kobiet, jakie te wysunęły podczas wzmiankowanego strajku. Międzynarodowy Dzień Kobiet został oficjalnie ustanowiony 8 marca 1910 roku. Faktycznie po raz pierwszy świętowany był w roku 1911 w Austrii, Danii, Niemczech oraz Szwajcarii. W kolejnych latach w Dniu Kobiet miały miejsce protesty, celem których oprócz walki o prawa kobiet było opowiedzenie się przeciwko wojnom.

Od tamtej pory Międzynarodowy Dzień Kobiet uznają wszystkie państwa zrzeszone w Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym roku celebrujemy więc 113. Dzień Kobiet.

Jakie tradycje towarzyszą temu Dniu w innych krajach świata? Nie we wszystkich państwach święto to obchodzone jest 8 marca. W niektórych krajach obchody święta kobiet trwają znacznie dłużej niż jeden dzień. Przykładem może być Armenia, w której od 8 marca aż do 7 kwietnia celebrowany jest Miesiąc Kobiet. Ostatniego dnia Miesiąca Kobiet, wspomnianego 7 kwietnia, Ormianki obchodzą Dzień Piękna i Macierzyństwa. W słonecznej Italii celebracja święta pań rozpoczyna się już tydzień wcześniej. Wówczas na ulicach pojawiają się plakaty i ulotki na temat Dnia Kobiet. 8 marca natomiast dżentelmeni obdarowują damy gałązkami akacji srebrzystej. Co ciekawe, panie także wręczają sobie nawzajem prezent w postaci kwiatów. W Wietnamie poza 8 marca ze świętem kobiet kojarzony jest dzień 20 października. Portugalia i Rumunia to kraje, w którym panie obchodzą swoje święto, organizując spotkania we własnym gronie. Ciekawie Dzień Kobiet obchodzony jest w Wielkiej Brytanii – w tym dniu organizowane są wykłady i prelekcje na temat emancypacji kobiet i roli, jaką te odegrały w historii.

Nietypowo Dzień Kobiet obchodzą mieszkańcy chińskiej prowincji Guangdong. Wówczas odbywają się tam wycieczki górskie w makijażu i butach na wysokim obcasie urządzane przez mężczyzn. Prócz tego Chinki otrzymują pół dnia wolnego z okazji ich święta.

Wiele państw świata, w tym Pakistan, Arabia Saudyjska czy Chile w Dzień Kobiet wraca niejako do korzeni święta. W tym dniu panie organizują protesty, podczas których żądają równych pensji, zaostrzenia kar dla sprawców przemocy domowej a także prawa do decydowania o swojej cielesności.

Iran to państwo, w którym obchody Dnia Kobiet są zabronione. Wiąże się to irańską rewolucją islamską, w wyniku której Iran w 1979 roku został przekształcony z monarchii konstytucyjnej w republikę islamską. Od tego czasu prawa kobiet w tym kraju podlegają coraz większym ograniczeniom.

W Polsce po raz pierwszy Dzień Kobiet świętowano w 1924 roku. Święto to nie zyskało jednak wówczas popularności. Sytuacja zmieniła się w epoce komunizmu. Celebrowanie Dnia Kobiet w zakładach pracy było obowiązkowe. Panie obdarowywano wówczas kwiatami, z których najpopularniejsze były goździki. Kwiaty te stały się wówczas symbolem tego święta. Ponadto panie otrzymywały prezenty w postaci mydła, rajstop czy ręczników uznawanych wówczas za towary luksusowe. Dziś w miejscach pracy, szkołach oraz rodzinach Polki najczęściej obdarowywane są symbolicznym kwiatem i drobnymi bądź większymi upominkami.

Babeczki małe i duże – dziś Wasze święto! Z tej okazji Redakcja Wielkopolskiego Portalu Informacyjnego Osób Niepełnosprawnych PION.pl składa Wam najlepsze życzenia. Niech spełni się wszystko, co Wam się zamarzy!

Opracowano na podstawie: Międzynarodowy Dzień Kobiet: historia, geneza, obchody w Polsce i na świecie (mamotoja.pl)

Dodaj komentarz