Autor: Martyna Sergiel
„Dotyk solnej historii” oraz „Historia zamknięta w zapachu” – to dwa spotkania organizowane w ramach 12. odsłony Festiwalu Kultury bez barier.
Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Poprzez realizację tego przedsięwzięcia propagowana jest otwartość i inkluzyjność kultury.Kierowane jest ono do wszystkich zainteresowanych, bez względu na stopień sprawności.
Event odbędzie się w dniach 15-20 października 2024 roku.Program atrakcji w całym naszym kraju dostępny jest na stronie festiwalu Kultury bez barier.
Spotkanie „Dotyk solnej historii” odbędzie się 17 października, w godzinach 10.00-11.30 w Muzeum w kopalni soli.
W trakcie interaktywnego oprowadzania przez przewodnika, uczestnicy będą mieli okazję poznać charakter pracy w kopalni soli, dzięki materiałom dotykowym, dźwiękowym oraz dostępną audiodeskrypcję. Szlak zwiedzania obejmuje między innymi zapoznanie się z dawnymi maszynami, sposobami wydobywania soli oraz wierzeń górników, a wszystko możliwe do odkrywania poprzez bezpośredni kontakt.
Zbiórka uczestników oraz odbiór darmowych biletów odbędą się w kasie Zamku Żupnego, skąd grupa w towarzystwie przewodnika uda się do szybu górniczego.Warsztaty skierowane są do grup zorganizowanych, dzieci, ludzi powyżej16 roku życia oraz rodzin.
Warto podkreślić, że podziemna ekspozycja znajduje się w specyficznych warunkach kopalni – zjeżdża się do niej windą, wokół jest chłodno i ciemno, a na trasie zwiedzania nie ma miejsc do odpoczynku.
Ponadto, z uwagi na remont, toalety dla osób z niepełnosprawnościami nie będą funkcjonowały. Należy też pamiętać, że uczestnicy muszą pozostać z grupą przez cały czas trwania wydarzenia, gdyż nie ma możliwości samodzielnego zwiedzania ani wcześniejszego odłączenia się od grupy.
Drugie wydarzenie to warsztaty wielozmysłowe „Historia zamknięta w zapachu”. Odbędą się one 19 października, w godzinach 10.00-11.00 w Zamku Żupnym.
Zajęcia zostały przygotowane z myślą o osobach, które lubią odkrywać historię w niestandardowy, angażujący sposób. Podczas spotkania uczestnicy, w maksymalnej liczbie 12 osób dorosłych, będą mieli szansę poznać specyfikę dawnej kuchni żupnej, a także wysłuchać przygotowanego dla tego celu słuchowiska, które przeniesie ich do życia w XVI-wiecznym Zamku Żupnym.
Realistyczna forma opowiadania, oparta na odtwarzaniu codziennych okoliczności w dawnym Zamku, została stworzona tak, aby wciągnąć słuchaczy i umożliwić grupie dogłębne zanurzenie się w historycznym świecie.
To, co odróżnia te warsztaty, to dodatkowe elementy multisensoryczne – specjalnie zaprojektowane naczynia z zapachami, które odzwierciedlają aromaty towarzyszące dawnym mieszkańcom i pracownikom zamku. Uczestnicy będą mieli okazję poczuć zapachy: koni, ziół, gotujących się potraw w kuchni żupnej czy dymu, co wzbogaci percepcję słuchowiska i pozwoli lepiej zrozumieć atmosferę dawnych czasów.
Ważna informacja: W trakcie warsztatów w Sali będą pojawić się intensywne dźwięki oraz zapachy, które mogą być źle odbierane przez niektóre osoby.Zajęcia dedykowane są grupom zorganizowanym, osobom powyżej 16 roku życia, seniorom, rodzicom czy też opiekunom osób z niepełnosprawnościami.
Zapisy odbywają się wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej festiwalu Kultura bez barier.
Zbiórka uczestników i odbiór darmowych biletów w kasie w Zamku Żupnym w Wieliczce (ul. Zamkowa 8).
Opracowano na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2450827.