W ramach projektów realizowanych przez naszą Redakcję badamy różnorakie obiekty pod kątem dostępności dla osób z ograniczeniem sprawności. Wśród nich są między innymi instytucje zajmujące się kulturą, takie jak na przykład muzea czy Osiedlowe Domy Kultury. Wczoraj postanowiłam wziąć pod lupę dostępność Kina Muza.
Kino Muza istnieje od roku 1908. Przed czterema laty, we wrześniu 2019 roku zakończył się generalny remont jego siedziby znajdującej się przy ulicy Święty Marcin 30. Wtedy też kino przeszło metamorfozę. Zyskało nowy wystrój-czekając na seans, widzowie mogą rozsiąść się na wygodnych krzesłach lub kanapach. Instytucja posiada teraz trzy niezwykle przytulne sale. Dzięki ich nowatorskiemu wystrojowi seanse stały się jeszcze większą przyjemnością niż dotychczas. Na parterze kina znajduje się sala numer 1, wyposażona w 175 „tradycyjnych” kinowych foteli. Na górnym poziomie znajdują się zaś sala numer 2 i sala numer 3. Sala numer 2 wyposażona jest w niezwykle wygodne, designerskie kanapy, przywodzące na myśl wystrój najnowocześniejszych światowych kin. Ciekawe rozwiązanie zastosowano też w sali numer 3 –oprócz miękkich, wygodnych foteli są specjalnie zaprojektowane stoliki, dzięki którym widz może poczuć się, jak w paryskiej kawiarni. Kino wyposażone jest również w taras oraz dwa bufety-na górnym i dolnym poziomie, w których można napić się kawy, herbaty lub zjeść coś słodkiego.
–Gdy pojawił się pomysł przebudowy obiektu postanowiliśmy, że nasze kino będzie dostępne na tyle, na ile pozwolą warunki architektoniczne obiektu-powiedziała mi kierownik kina Muza, pani Joanna Piotrowiak. Priorytetem była dla nas budowa windy. Została stworzona też toaleta ze wszystkimi udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. Rzeczywiście, kino jest w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu. W pierwszym rzędzie sali numer 1 znajdują się wydzielone miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wózkowicze i osoby poruszające się z pomocą sprzętu ortopedycznego na górny poziom wjechać mogą przestronną windą, wyposażoną także w system dźwiękowy i oznaczenia w alfabecie Braille’a, dzięki czemu swobodnie mogą korzystać z niej osoby z niepełnosprawnością wzroku oraz zaburzeniami słuchu. Jeżeli osoby na wózkach mają ochotę obejrzeć seans w sali numer 2 bądź w sali numer 3, nic nie stoi na przeszkodzie. -Fotele w tych salach są mobilne, więc można je przesunąć-mówi pani Joanna. Do potrzeb osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich dostosowane została również znajdująca się na górnym poziomie toaleta. Umywalkę zawieszono na tyle nisko, by osoba poruszająca się za pomocą wózka mogła do niej sięgnąć. Zarówno przy umywalce, jak i przy sedesie zainstalowane zostały uchwyty, których osoba z niepełnosprawnością ruchową może się przytrzymać.
Szefostwo Kina Muza zadbało również o komfort osób z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku. W kinie znajdują się dwie pętle indukcyjne-jedna w sali numer 1, druga natomiast w kasie. W kasie dostępny jest również tłumacz Polskiego Języka migowego.Działa za pośrednictwem połączenia internetowego. Jest pośrednikiem między klientem a kasjerką. Informacja przekazywana przez kasjerkę, tłumaczona jest na Polski Język Migowy, z kolei Polski język Migowy, którym posługuje się widz, tłumaczony jest kasjerce na język polski. Dzięki temu widz bez problemu może pozyskać informacje na temat aktualnego repertuaru i zakupić bilet na seans. W sali numer 1 widzowie z niepełnosprawnością wzroku mogą skorzystać z audio deskrypcji za pomocą systemu AudioMovie. Niezbędne są do tego słuchawki oraz aplikacja na telefonie . Dzięki temu widz będzie mógł zapoznać się z dowolnym filmem, który w systemie tym jest dostępny.-Zawsze podczas rozmowy z dystrybutorem pytamy, czy dany tytuł filmu posiada audio deskrypcję. Jeżeli tak, jest ona aplikowana do systemu AudioMovie. Chcemy, by osoby niedowidzące lub niewidzące czuły się w naszym kinie swobodnie. By nie musiały chodzić na specjalnie dedykowane im seanse, tylko mogły umówić się w sobotę z grupą znajomych i przyjść do kina tak jak każdy inny widz-mówi Joanna Piotrowiak.
Od marca do czerwca tego roku Kino Muza realizowało cykl „Kino Muza-kino otwarte”.
Zrealizowane zostały wówczas pokazy sześciu filmów. Były to produkcje takie jak „Johnny” „Chora na siebie” czy „ Filip”. Seans prowadzony był przez moderatora i tłumaczony na PJM. Dostępna była również audio deskrypcja. Po seansie odbyło się natomiast spotkanie z psychologiem, podczas którego widzowie rozmawiali na temat tego, co wydało im się ciekawe, budujące czy zaskakujące. -Były to spotkania bardzo ciekawe zarówno dla nas, jak i dla naszych widzów, bo bardzo dużo nauczyliśmy się z tego projektu. Jest duże zapotrzebowanie na kino familijne, dlatego chciałabym, by na seanse tłumaczone na Polski Język Migowy oraz posiadający audio deskrypcję przychodzili rodzice z dzieciakami-wyznaje Joanna Piotrowiak.
Instytucja ma w swojej ofercie także seanse z cyklu „Kino przyjazne sensorycznie”. To cykl dedykowany dzieciom w spektrum autyzmu i innymi zaburzeniami sensorycznymi. Filmy wyświetlane są w sali numer 2 w sprzyjających małemu widzowi warunkach. Podczas projekcji światło jest przyciemnione, a dźwięk wyciszony. Podczas seansu dzieciaki mają możliwość śpiewania piosenek, tańczenia, wyrażania emocji czy wędrowania po sali. Wejściówki dla opiekunów dzieci są bezpłatne. Przed pokazem należy okazać orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego bądź wypis diagnozy.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na zniżki podczas regularnych seansów. Koszt biletu dla osoby z niepełnosprawnością wynosi 16 złotych, natomiast dla osoby asystującej-10 złotych.
Pani Joanna zachęca też do odwiedzenia zakładki „Dostępność” na stronie Kina Muza. Będzie można odbyć wirtualny spacer po instytucji, oraz pozyskać informacje na temat dojazdu samochodem, ścieżek dostępu oraz pomieszczeń znajdujących się w kinie.
Tak więc-osoby z niepełnosprawnościami – do kina marsz! W „Muzie” z pewnością spędzicie niezapomniane chwile!
Opracowano także na podstawie: Dostępność – Kino Muza