Przejdź do treści

Czerwonacki mural i różnorodny świat osób z niepełnosprawnościami

W Czerwonaku powstał mural dedykowany osobom z niepełnosprawnościami. Inicjatywa ma za zadanie zwrócenie uwagi na ludzi z orzeczeniem jako bardzo różnorodne środowisko, wokół którego wciąż krążą niestety niesprawiedliwe stereotypy.

Kolorowe malowidło akcentuje właśnie ową różnorodność, jednocześnie budując mosty i wspierając inkluzję. Za ideę odpowiedzialne jest Stowarzyszenie CREO, które wyszło do ludzi z podobną koncepcją w ramach projektu Aktywność MURowana.

Mural został namalowany na ścianie przy Hali Sportowej, ulica Leśna 6. Autorami dzieła są artyści plastycy związani z WOW WALL STUDIO. Przedstawiony na nim między innymi został niepełnosprawny sportowiec na rowerze ręcznym. Pomysł jest nietuzinkowy i niewątpliwie przełamuje schematy, walcząc z przestarzałym wizerunkiem niepełnosprawnych, który niegdyś kojarzył się z biernym i mało aktywnym społecznie czy sportowo członkiem danej wspólnoty.

Niestety ten stereotyp osób z niepełnosprawnościami jako hermetycznej zbiorowości, tak silnie zakorzenił się w głowach niektórych ludzi, że bywa wciąż obecny, chociaż istnieją przykłady i wzorce, które starają się go wypierać. Dobrym poparciem tej tezy jest opisywane tutaj przedsięwzięcie.

Podczas uroczystości odsłonięcia muralu, każdy mógł pozostawić na ścianie kolorowy odcisk dłoni.

Myślę, że miało to symbolizować integrację i budowanie mostów w przeciwieństwie do murów i barier, które niekiedy potrafią dzielić ludzi jako zbiorowość.

Warto dodać, że są one nie tylko realne czy mówiąc jaśniej architektoniczne, ale często również mentalne, tkwiące gdzieś głęboko w podświadomości i w pewnych sytuacjach wypływające na światło dzienne.

W związku z powyższym należy podkreślić ogromną wartość takich akcji, które za pomocą symboliki obrazują różnorodny, ale równy świat zaczynający się w głowach i sposobie myślenia, a także sprzeciwiający się podziałom oraz niwelujący starodawne uprzedzenia.

Takie przedsięwzięcia, zorganizowane w rodzinnej Gminie Czerwonak bardzo mnie wzruszają i napawają optymizmem.

Jedyna uwaga dotyczyłaby lokalizacji muralu, który moim zdaniem powinien być chyba bardziej wyeksponowany i widoczny z ulicy. To tylko na marginesie, bo całą inicjatywę bez wątpienia należy pochwalić!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz