Quaden Bayles, 11-latek chory na achondroplazję zagra epizodyczną rolę w filmie George’a Millera „Furiosa”. To prequel kinowego przeboju „Mad Max: Na drodze gniewu” z 2015 roku. Wejście filmu do kin planowane jest na rok 2024.
W filmowej przygodzie chłopcu towarzyszyć będą aktorzy tacy jak Anya Taylor-Joy, Tom Burke czy Chris Hemsworth.
O Quadenie zrobiło się jednak głośno już przed dwoma laty, gdy ten miał zaledwie 9 lat. Wszystko za sprawą filmiku udostępnionego przez jego matkę za pośrednictwem Facebooka, na którym dziecko prosi o… nóż, za pomocą którego mogłoby popełnić samobójstwo.
Ten młody rdzenny Australijczyk urodził się z achondroplazją-genetyczną chorobą powodującą skrócenie kończyn czy skrócenie i pogrubienie kości długich. Osoby zmagające się z tym schorzeniem charakteryzują się niskim wzrostem. Żyją zazwyczaj o 10-15 lat krócej niż reszta populacji.
Z powodu choroby chłopak był prześladowany przez kolegów. Zamieszczając wstrząsające nagranie w sieci, mama Quadena, Yarraka Bayles, pragnęła uświadomić społeczeństwo o skutkach, jakie niesie za sobą nękanie dzieci przez grupę rówieśniczą.
Po opublikowaniu filmiku z pomocą chłopcu ruszyły gwiazdy. Aktor Hugh Jackman zapewnił Quadena, iż ten ma w nim przyjaciela. Zaapelował także o wzajemny szacunek podkreślając, że „prześladowanie nie jest w porządku”. Komik Brad Williams zorganizował z kolei zbiórkę, by chłopiec mógł pojechać do Disneylandu, a dzięki koszykarzowi Enesowi Kanterowi Quaden z wraz z rodziną mógł obejrzeć mecz NBA. Teraz reżyser George Miller powierzył 11-latkowi rólkę w filmie.
Wygląda na to, że dzięki zamieszczonemu w Internecie apelowi, który poskutkował udzieleniem Quadenowi wsparcia, historia nękanego chłopca zakończyła się szczęśliwie. Jednak nie każda taka historia kończy się happy endem. Według słów psycholożki Marii Małeckiej- Rzodkiewicz, dyrektorki założonego przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” Ośrodka Rehabilitacji AMICUS, dzieci z niepełnosprawnościami często mierzą się z docinkami ze strony kolegów. Zwykle sprowadzają się one do agresji słownej, uwag na temat wyglądu, gestów wyśmiewających konkretne schorzenie czy demonstracyjnego przyglądania się dziecku dotkniętemu niepełnosprawnością przez zdrowych rówieśników.
Dokuczanie, jak kontynuuje pani psycholog, niesie za sobą niekiedy dramatyczne skutki. Ofiara nie jest w stanie poradzić sobie ze swoją odmiennością i brakiem akceptacji otoczenia. Powoduje to u niej obniżenie samooceny. To z kolei sprawia, że prześladowane dziecko popada w depresję, kończącą się niekiedy dokonywaniem samookaleczeń i myślami samobójczymi.
Małecka-Rzodkiewicz apeluje, by na problem nękania wśród rówieśników reagowali rodzice oraz środowisko szkolne. Podkreśla, że aby zapobiec dalszemu prześladowaniu, należy skupić się nie tylko na krzywdzonym dziecku, ale i na jego prześladowcach.
Opracowano na podstawie „Mad Max”. W nowej wersji filmu zagra Quaden Bayles, Australijczyk chory na achondroplazję – TVN24