Duży krok w dostępność Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Dzięki zamontowaniu pętli indukcyjnych w budynku już od października, wielbiciele muzyki z problemami słuchowymi mogą cieszyć się każdą nutą.
Urządzenia zainstalowano w Sali Kameralnej i w kasach biletowych.
Instytucji zależy na tym, aby osoby ze szczególnymi potrzebami czuły się swobodnie, biorąc udział w organizowanych eventach muzycznych.
Wykorzystanie pętli indukcyjnych już zostało przetestowane podczas koncertu Meli Koteluk z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Centrum organizowało go wraz z Fundacją Kultury Bez Barier, a po imprezie otrzymało informacje zwrotne na temat dużej wartości takich pętli. Słuchacze byli bardzo zadowoleni.
„Odpowiednio ustawiona pętla indukcyjna gwarantuje wyraźny odbiór mowy, przez co osoby używające aparatów i implantów ślimakowych mogą komunikować się bez zakłóceń. Pętla jest włączona cały czas i nie trzeba informować obsługi, że zamierza się z niej skorzystać. Takie rozwiązanie sprawia, że osoby niesłyszące i niedosłyszące mogą pozostać anonimowe i nie mają poczucia, że ktoś musi poświęcić im więcej uwagi” – informuje portal www.reha-news.pl.
Podobne rozwiązania wspomagają osoby z niedosłuchem, a jednocześnie nie powodują niepotrzebnej stygmatyzacji, co jest bardzo cenne. Dobrze przemyślane warianty podnoszące poziom dostępności właśnie tak powinny funkcjonować, wspierać, a jednocześnie nie piętnować.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.