Przejdź do treści

„Carmina Burana” w wykonaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną

Plakat promujący spektakl Carmina Burana

W niedzielę, 12 września 2021 r. o godzinie 16: 00 w mieszczącym się na terenie poznańskiego parku imienia Jana Kasprowicza Kolektywie Kąpielisko ((poznańska „Arena” wejście od ulicy Jarochowskiego) odbędzie się plenerowy spektakl zatytułowany „Carmina Burana”.

Przedstawienie zostanie wystawione przez zespół Przestrzeni Działań Otwartych – teatr integracyjny dla osób z niepełnosprawnościami, osób w pełni sprawnych, artystów, amatorów i terapeutów.Carmina Burana” to nazwa średniowiecznego arcydzieła będącego zbiorem pieśni biesiadnych i erotycznych. Kompozytor Carl Orff w 1937 r. na podstawie części utworów składających się na ten zbiór skomponował kantatę sceniczną. „Carmina Burana” wykonywana przez Przestrzeń Działań Otwartych to przedstawienie, w którym występują głównie osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Akcja spektaklu dzieje się w starożytności i średniowieczu, dzięki czemu odwołania się do tradycji antycznych i pogańskich wierzeń i zwyczajów zyskują większą autentyczność. Poznańskie przedstawienie składa hołd słowiańskim bóstwom i wierzeniom, które przez wiele setek lat nadawały kształt kulturze Słowian.

Carmina Burana” mówi między innymi o zmienności losu, który zależy od kaprysu Fortuny. Zawiera również wątki znane ze średniowiecznych ars moriendi, czyli podręczników dobrego umierania. Akcja przedstawienia dzieje się w mało dziś znanej, średniowiecznej i legendarnej krainie Kukani, w której bez ograniczeń korzystano z przyziemnych przyjemności życia. Tęsknota za tego rodzaju światem była zapewne reakcją buntu wobec średniowiecznej moralności. W warstwie literackiej usłyszymy przełożone na język polski fragmenty kantaty Carla Orffa i wiersz jednego z aktorów.

Erotyczne i biesiadne treści „Carminy Burany” nawiązują do sfer życia, niekojarzonych w naszym społeczeństwie z osobami dotkniętymi niepełnosprawnością intelektualną, dlatego obejrzenie spektaklu będzie bardzo ciekawym doświadczeniem.

Wstęp wolny.

W wypadku złej pogody lub deszczu spektakl odbędzie się 13 września o godzinie 17:30.

Kontakt do organizatorów: tel. 604 417 795.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz