Przejdź do treści

Betlejem Poznańskie 2021

Do 26 grudnia 2021 roku będzie można podziwiać kolejną edycję Betlejem Poznańskiego.

Betlejem Poznańskie to doroczna impreza kulturalno-rozrywkowa związana ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie zostało odwołane. W tym roku trwa od 20 listopada do 26 grudnia i odbywa się w trzech lokalizacjach: na Placu Wolności, na Rynku Łazarskim oraz w Parku Kasprowicza. Organizatorzy imprezy przewidzieli liczne atrakcje: koncert Szkoły Muzycznej I stopnia z Tarnowa Podgórnego, Christmas Silent Disco, grę miejską pod hasłem „Gdzie podział się Gwiazdor”, Moto Gwiazdory, spotkania z przedstawicielami licznych fundacji i stowarzyszeń oraz festiwal rzeźby lodowej „Poznań Ice Festival”, będący centralnym punktem Betlejem.

W piątek 3 grudnia 2021 roku jak co roku miałam okazję odwiedzić jarmark świąteczny odbywający się w ramach Betlejem Poznańskiego na Placu Wolności. Panuje na nim iście bożonarodzeniowa atmosfera. Przed wejściem na Plac od strony Muzeum Narodowego poznaniaków wita brama z napisem „Betlejem Poznańskie”. Usłyszeć można świąteczne piosenki w wykonaniu zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Podczas jarmarku odwiedzić można liczne przystrojone w świąteczne dekoracje kramy oferujące szeroki wybór towarów: kolorowe lizaki, duży asortyment wyprodukowanych z naturalnych składników zapachowych mydełek sprowadzonych z Marsylii, ciepłe, kolorowe skarpetki ze świątecznymi motywami, różnobarwne bombki czy biżuterię. Odwiedzający jarmark mogą także skosztować owoców w czekoladzie, grzanego wina czy góralskich oscypków, a także zakupić wędliny i słodycze z różnych stron świata. Organizatorzy zadbali również o atrakcje takie jak strzelnica, gdzie ustrzelić można maskotkę, karuzelę dla małych i dużych oraz kolejkę dla najmłodszych. Obecna jest także choinka oraz mała drewniana szopka.

Mimo pandemii jarmark odwiedzają tłumy ludzi. Sprzedająca marsylskie mydełka pani Agata lubi Betlejem za świąteczną, niemal rodzinną atmosferę oraz możliwość skosztowania wielu specjałów i drobnych upominków. Wtóruje jej sprzedający miód i wyroby z wosku pszczelego pan Patryk. Z jarmarku zadowoleni byli też spotkani przeze mnie Irlandczycy-Catherine z mężem i siedmioletnią niepełnosprawną córeczką Reyą, której najbardziej podobała się choinka.

Jeżeli zaś chodzi o dostępność Betlejem dla osób niepełnosprawnych, dzięki równemu podłożu na Placu Wolności wózkowicze mają możliwość swobodnego poruszania się. Niedostosowana dla niepełnosprawnych jest natomiast karuzela, jednak pracownik obsługi oferuje pomoc w skorzystaniu z niej.

Szczegółowe informacje tegorocznej edycji wydarzenia uzyskać można na stronie Betlejem Poznańskiego.


Zdjęcie, poznańska choinka miejska


Zdjęcie stoisko ze skarpetkami


Zdjęcie, Betlejem Poznańskie z lotu ptaka


Zdjęcie, stoisko z lizakami

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz