Przejdź do treści

Bądź z innej bajki. Bądź bezpieczny w sieci

Grafika promująca kampanię „Bądź z innej bajki”

Rusza nowa kampania edukacyjna „Bądź z innej bajki”. Pomimo lekkiego tytułu, temat akcji jest bardzo ważny i potrzebny. Inicjatywa ma bowiem uświadamiać rodziców na jak niebezpieczne i patologiczne treści ich dziecko bardzo łatwo może natknąć się w Internecie.

Jej sedno opiera się więc na analizie zjawiska cyberprzemocy i pokazaniu, jakie rozwiązania można zastosować, by skutecznie z nią walczyć.

Pomysłodawcą kampanii jest Stowarzyszenie Góry Kultury. Powstała ona we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

Źródłem przekazu są tutaj wszystkim znane typowe bajki dla dzieci we współczesnej wersji. Jest to bardzo sugestywne i przemawia do wyobraźni.

W kampanii udział biorą więc tacy bohaterowie popularnych przypowieści jak Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Królowa Śniegu oraz Rybak i Złota Rybka.

Przygody postaci bajkowych staną się jednak jak najbardziej realne oraz na czasie. Będą oni musieli radzić sobie z najczęstszymi zagrożeniami ciemnej strony Internetu.

Twórcy kampanii podejmują takie tematy jak hejt, grooming, patostreamy czy FOMO. Wybrali je celowo. To zagrożenia, z którymi coraz częściej spotykają się młodzi użytkownicy w sieci.

Animacje zostaną uzupełnione o podcasty z wypowiedziami ekspertów, którzy doradzą rodzicom, jak rozmawiać z dziećmi na temat wybranych problemów, a także jak sobie z nimi skutecznie radzić. Do każdej opowieści przygotowany został też plakat z poradami, który będzie można wydrukować i powiesić w domu, szkole lub bibliotece.

Mamy nadzieję, że nasza kampania dotrze do możliwie największej liczby osób, bo jak pokazują badania dorośli nadal nie są świadomi zagrożeń, które spotykają dzieci w Internecie. – powiedzieli prasie twórcy kampanii.

Więcej informacji na temat kampanii edukacyjnej „Bądź z innej bajki” można odnaleźć na stronie internetowej projektu www.gov.pl/badz-z-innej-bajki, a także na stronach oraz w mediach społecznościowych realizujących ją instytucji:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja

https://www.nask.pl/

http://www.gorykultury.com/  

Opracowano w oparciu o tekst dostępny tutaj

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 -,2030.