W dniach od 5 marca do 3 lipca 2022 roku w Sali Wystaw i Zachodnim Skrzydle Centrum Kultury „Zamek” przy ulicy Święty Marcin 80/82 w Poznaniu odbędzie się wystawa twórczości Antonio Gaudiego.
Antonio Gaudí, kataloński architekt i inżynier okresu secesji uznawany jest za przez historyków sztuki za jednego z najznamienitszych twórców w dziejach. Jego niekonwencjonalne, modernistyczne dzieła po dziś dzień budzą skrajne emocje: dla jednych stanowią przykład wielkiej architektury, inni zaś traktują je jako przejaw kiczu. Jednak pomimo rozbieżnych opinii odbiorców wizjonerskie projekty Gaudiego wpisały się do kanonu światowej historii sztuki i stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń artystów.
Już od 5 marca okazję do bliższego zapoznania z dokonaniami hiszpańskiego geniusza będą mieli mieszkańcy Poznania. Do stolicy Wielkopolski zawita wystawa dzieł tego wybitnego, podziwianego na całym świecie artysty. Podczas wydarzenia pokazanych zostanie około 150 eksponatów. Na wystawie poświęconej Gaudiemu prezentowanej w przestrzeniach „Zamku” zobaczyć będzie można meble, rysunki, rzeźby, makiety, fotografie, elementy architektoniczne, wideo i mapping. Zbiory pochodzą zarówno z kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych, takich jak Muzeum Gaudiego czy katedra Sagrada Familia, jak i z prywatnych domów.
Poznańska wystawa będzie pierwszą w kraju i jedyną na kontynencie europejskim tak pokaźną prezentacją dokonań Gaudiego. Poznaniacy będą mogli poznać najznakomitsze projekty hiszpańskiego wizjonera, do których zaliczają się domy Batlló , Milà oraz Calvet, spółdzielnia La Obrera Mataronense , pałac Guëll czy wreszcie nieukończona świątynia Sagrada Familia będąca najsłynniejszym dziełem architekta.
Wydarzeniu towarzyszył będzie różnorodny program edukacyjny, na który składać się będą spotkania, warsztaty, oprowadzania i lekcje dedykowane szkołom. Mieszkańcy Poznania udadzą się w podróż po Barcelonie – stolicy Katalonii, gdzie tworzył Gaudi, poznając przy okazji źródła inspiracji artysty. Będą mieli też możliwość zapoznania się ze współczesną spuścizną architekta. Prócz programu edukacyjnego organizatorzy zapraszają na dwie ekspozycje towarzyszące. Pierwsza z nich dotyczyć będzie budowy oraz przebudów Zamku Cesarskiego dokonywanych w ciągu dziesięcioleci jego istnienia, druga zaś opowiadać będzie o związkach natury ze sztuką i architekturą, biorąc za punkt wyjścia fotografie owadów.
Organizatorzy przedsięwzięcia zadbali o odbiorców z niepełnosprawnościami. Całość wystawy zorganizowana zostanie w przestrzeniach nieposiadających progów lub wąskich przejść, dzięki czemu swobodnie będą mogły poruszać się po niej niepełnosprawne ruchowo. Dostępni będą przewodnicy posiadający kwalifikacje do prowadzania osób z niepełnosprawnością wzroku oraz słuchu.
Dla osób z niepełnosprawnościami dostępna jest też duża część programu towarzyszącego. Zadbano, by wszystkie nagrane wykłady opatrzone były napisami, zaś ich część przetłumaczona został na język migowy. Słabowidzący i niewidomi będą mogli skorzystać z obiektów dotykowych i audiodeskrypcji. Natomiast osoby z niepełnosprawnością narządów ruchu będą mieli do dyspozycji mobilne siedziska, służące także jako podparcia. Dostępny będzie także przed przewodnik, który oprowadzał będzie osoby ze spektrum autyzmu.
Wystawa czynna będzie w godzinach od 12.00 do 20.00.
Cena biletu normalnego wynosi 30 zł, zaś ulgowego-25 zł i 20 gr.
Organizatorami wystawy są Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Miasto Poznań oraz Aurea Cultura i Art.
Przedsięwzięciu partnerują Voelia i NH Poznań.
Więcej informacji o wydarzeniu uzyskać można .tutaj.