W 2023 roku mija 770 lat od powstania Miasta Poznania, które początkowo mieściło się na lewym brzegu Warty. Z tego powodu najbliższa niedziela, 23 kwietnia, będzie świętem wszystkich Poznanianek i Poznaniaków. Tego dnia gród nad Wartą będzie hucznie obchodzić swój jubileusz. .
Ulicami miasta przejdzie kolorowy pochód połączony, odbędzie się widowisko plenerowe, radosne przejście spod Bramy Poznania na plac Kolegiacki, a także gigantyczny, 770-kilogramowy tort urodzinowy – to wszystko będzie czekać na mieszkańców miasta już w zbliżającą się niedzielę.
“- Mamy już w Poznaniu tradycję obchodzenia Imienin Miasta, a w tym roku możemy świętować także Urodziny – i to okrągłe, z dwiema szczęśliwymi siódemkami” – powiedział urzędnikom obsługującym stronę urzędu Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent stolicy Wielkopolski. “- To nasze wspólne święto, każdy jest zaproszony. Razem przejdźmy z prawego na lewy brzeg Warty, tak jak nasze Miasto 77 dekad temu”.
Obchody urodzin rozpoczną się barwnym widowiskiem plenerowym zatytułowanym „77 dekad Miasta Poznania”.
“- Urodziny – jak wskazuje sama nazwa, to zwyczaj świątecznego obchodzenia – czasami hucznego – rocznicy dnia, w którym ktoś się urodził” – powiedziała urzędnikom obsługującym stronę Urzędu Miasta Poznania Arleta Kolasińska z Fundacji Puenta, współorganizator wydarzenia. “- Chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców Poznania do takiego świętowania 770 urodzin naszego miasta. Chcemy spojrzeć w przeszłość, by z dumą patrzeć w przyszłość. Chcemy poznać fascynującą historię Poznania, jego wybitnych mieszkańców i czerpać radość ze wspólnego świętowania tak zacnego jubileuszu. Spotkajmy się pod Bramą Poznania i przejdźmy wspólnie w barwnym korowodzie na plac Kolegiacki”
Widowisko rozpocznie się na placu tuż przy Bramie Poznania – już od godziny 10:00 będzie tam rzeźbiony wizerunek szalonej rzeki. Rzeźbiarski performance zaprezentuje Brygada Pigmalion UAP. O godzinie 14:00 będzie można zobaczyć przedstawienie zatytułowane „Przebudzenie Warty” z udziałem Teatru Asocjacja 2006 i Brygady Pigmalion. Po spektaklu postać Warty – w rydwanie i w towarzystwie Pegazów – na czele kolorowego pochodu wyruszy w stronę centrum stolicy Wielkopolski, prowadząc za sobą mieszkańców stolicy Wielkopolski.
Po drodze historię miasta prezentować będą lokalne teatry offowe oraz uczniowie i uczennice poznańskich szkół podstawowych i średnich. Dzięki kreatywności artystów publiczność pozna charakter stolicy Wielkopolski. Korowód przejdzie ulicami Poznania, mijając kolejne sceny, nawiązujące do historii miasta.
Zakończenie urodzin odbędzie się na placu Kolegiackim. Wpierw pochód powitają władze Miasta, a dla publiczności zagra orkiestra. Jak wiadomo prawdziwe urodziny nie mogą obejść się bez tortu. 770 kilogramowy wypiek czekać będzie na mieszkańców i gości na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania.
Opracowano na podstawie artykułu dostępnego tutaj.