Przejdź do treści

7 grzechów głównych osób pełnosprawnych

Plakat promujący projekt „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej zaprasza na uroczystą premierę projektu „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych”, która odbędzie się 7 marca o godzinie 17.00 w Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie.

Uroczysty wernisaż wystawy fotografii „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych” stanowi oprawę dla wierszy z tomiku pod tym samym tytułem. Zamierzeniem wydarzenia jest skierowanie uwagi uczestników na kwestię szeroko rozumianej dostępności kultury dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności (w tym dla osób niewidomych, niedowidzących, niesłyszących, a także z niepełnosprawnością ruchową). Autorzy pomysłu akcentując potrzebę uspołecznienia kultury, podejmują próbę wyjścia z nią poza mury instytucji zwyczajowo oferujących wydarzenia kulturalne.

Tematycznie projekt nawiązuje do 7 podstawowych wad ludzkich, jednak mankamenty charakterologiczne zostały przez autorki ukazane w innym ujęciu. Zarówno Paula Klama – autorka wierszy, jak i Marika Sypniewska – autorka fotografii, działają jako aktywne wolontariuszki Fundacji Podaj Dalej i obserwują jej codzienność. Obie podkreślają, że wystawa ma pokazać, z jakimi problemami borykają się podopieczni Fundacji. Dlatego
w fotograficzno-lirycznych duetach zestawiły ich zmagania z podejściem do życia osób pełnosprawnych, które nierzadko nie doceniają tego, czym dysponują.
– „7 grzechów” to wiersze, które powstały, aby pomóc osobom pełnosprawnym docenić życie, swój potencjał, zdrowe ciało i by sięgnąć marzeń… Często wielu rzeczy nie zauważamy, nie doceniamy, zapominamy o swoich marzeniach… – podkreśla Paula Klama.

Autorki chcą nam uświadomić, że osoby z niepełnosprawnością, mimo wielu ograniczeń, pływają, latają na paralotni, grają w koszykówkę na wózkach i popełniają inne „szalone występki”, by niczego z życia nie uronić. Pełnosprawni zaś potrafią oddawać się pospolitemu lenistwu, nie dostrzegając własnych możliwości…

– Z myślą o potrzebach osób niedowidzących odpowiednio dostosowaliśmy rozmiar prezentowanych prac fotograficznych i wierszy, których – co ciekawe – będzie można wysłuchać w interpretacji Andrzeja Seweryna. Całe wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy. Stworzyliśmy również specjalną stronę internetową www.7grzechow.org, na której można obejrzeć fotografie, przeczytać i odsłuchać wiersze, a także zamówić tomik poezji w wersji drukowanej lub brajlowskiej. – podkreśla Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji Podaj Dalej.

Kontakt do organizatorów:

mail:zuzanna.janaszek@podajdalej.org.pl, tel. 632 11 22 19, strona internetowa: www.podajdalej.org.pl.

Partnerzy wydarzenia:
Miasto Konin
Altix

Czytam duszkiem
Poezja na każdy dzień
Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP