Już 29 maja rusza kolejna, jubileuszowa edycja Biennale Sztuki dla Dziecka.
To wyjątkowe święto sztuki, skierowane do dzieci i całych rodzin. W programie znajdziemy kilkadziesiąt wydarzeń – spektakle, koncerty, interaktywną wystawę multimedialną, projekty taneczne, działania literacko-plastyczne.
Tegoroczna edycja Biennale odbywa się pod hasłem PRZYSZŁOŚĆ. Biennale Sztuki dla Dziecka, odbywające się od 50 lat w Poznaniu, jest stałym elementem kulturalnej mapy stolicy Wielkopolski.
W tym roku wydarzenia odbywają się w trzech lokalizacjach: w Centrum Kultury Zamek, w Scenie Wspólnej oraz w CH Stary Browar, Studio Słodownia +3.
Pierwszego dnia Biennale, 29 maja, w Sali Wielkiej CK Zamek, odbędzie się koncert z okazji jubileuszu 50-lecia Biennale Sztuki dla Dziecka. Mocny, jasny głos Maniuchy Bikont i wirtuozeria muzyczna Bastarda Trio stworzą niepowtarzalną słowno-muzyczną opowieść.
W trakcie 24. Biennale będzie można obejrzeć aż 4 premierowe wydarzenia, 4 gościnne spektakle z Niemiec oraz 2 gościnne spektakle z Polski. Oprócz tego razem z zespołem Jerz Igor będziemy świętować ich 10 urodziny, bawiąc się wspólnie na koncercie w Dniu Dziecka.
W wydarzeniach znajdziemy też 2 pokazy filmowe i kilkanaście akcji twórczych. Poprowadzą je dla nas między innymi Małgorzata Lebda, Agnieszka Wolny-Hamkało czy Agata Królak.
– Staraliśmy się zaplanować wydarzenia dla dzieci w różnym wieku, z różnymi potrzebami sensorycznymi – niektóre z nich są ciche i spokojne, inne jednak wymagają aktywnego zaangażowania widowni. Różnorodny program sprawia, że każda grupa szkolna, przedszkolna oraz rodzina może wybrać idealną produkcję dla siebie – tłumaczy Ewelina Chatłas, producentka 24. Biennale Sztuki dla Dziecka, współodpowiedzialna za jego program.
Czeka nas spotkanie z wyjątkową pisarką, Justyną Bednarek. Autorka takich książek dla dzieci jak “Babcocha”, “Nasza niegrzeczna mama” i “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” opowie o tym, jak została twórczynią i skąd czerpie inspiracje do swoich opowieści.
Interaktywna wystawa … multimedialnej “700 kroków o jutrze”, po której oprowadzać będą biotechnologiczne hybrydy, ukazuje świat przyszłości, po którym będą oprowadzać biotechnologiczne hybrydy, pozwala spojrzeć na przyszłość z nowej perspektywy.
Projekty zapowiadające Biennale rozpoczynają się już kilka tygodni przed samym wydarzeniem. W maju rozpoczyna się Poznań na Biennale, czyli akcje twórcze odbywające się w Centrach Inicjatyw Lokalnych, zorganizowane we współpracy z Fyrtlem Główna oraz Ogrodem Społecznym na Dębcu.
Projektem po raz drugi towarzyszącym Biennale Sztuki dla Dziecka jest Biennale na Wynos. To pakiet aktywnościowy, który można zamówić do domu i wykorzystać do zabawy z dzieckiem. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie wybierają się do Poznania lub chcą zabrać do domu kawałek Biennale!
W związku z 24. Biennale Sztuki dla Dziecka, Centrum Sztuki Dziecka nawiązało nie tylko współpracę z artystkami i artystami z różnych stron świata, ale też z mediami.
– Bardzo cieszymy się, że udało nam się uzyskać matronat “Kosmosu dla dziewczynek”, magazynu, który rewolucjonizuje myślenie o dziewczynkach. Naturalnym krokiem wydawało się też zdobycie patronatu honorowego od prof. Bogumiły Kaniewskiej, czyli pierwszej rektorki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Kwestia równości jest dla nas bardzo ważna i staramy się projektować wydarzenia, które trafią do różnych grup dzieci, niezależnie od ich płci – mówi Agnieszka Waligóra, rzeczniczka medialna Biennale Sztuki dla Dziecka.
24. Biennale Sztuki dla Dziecka odbywa się w dniach 29 maja – 4 czerwca. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę internetową: www.biennaledladziecka.pl.
Bilety można kupić online na stronie Bilety24.pl, a także w kasie CK Zamek i Sceny Wspólnej przed wydarzeniami (w miarę dostępności miejsc).