Dziś i jutro, to jest 8 i 9 września 2021 r. w Kinie Pałacowym mieszczącym się w Centrum Kultury Zamek przy ulicy Święty Marcin 80/82 w Poznaniu odbędzie się osiemnasta edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.
Każdego dnia w ramach wydarzenia będą odbywały pokazy filmowe. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.
- Środa, 8 września 2021 r. godzina 15:00 – Blok 1
-Datek, reż. Tigran Metaks, Rosja 2021, 10 min. (fabularny)
Główny bohater filmu, kieszonkowiec, okrada rodzica dziecka z niepełnosprawnością. Decyduje się zwrócić swojej ofierze portfel z gotówką, lecz jego kompanii sprzeciwiają się pomysłowi…
-Na krawędzi, reż. Rina Papish, Izrael 2020, 50 min. (dokumentalny)
Film prezentuje historię Avnera, mistrza w skydivingu i base jumpingu. Bohater filmu w wieku 28 lat, skoczył z mostu w Kalifornii, spadł na ziemię i został niemal całkowicie sparaliżowany. Dzięki niezwykłym ujęciom kamery, widzowie na ekranie obserwują różnicę między jego życiem przed i po nieszczęśliwym wypadku.
-Spojrzenie, reż. Wonjin Kim, Korea Południowa 2020, 15 min. (fabularny)
Niewidomy żebrak wchodzi do pociągu metra, który przyjechał na stację z opóźnieniem. Osiem osób obojętnie odwróciło od niego wzrok. Gdy bohater filmu mija tych ludzi, dziecko wskazuje ręką na leżący na podłodze pięćdziesięciodolarowy banknot. Wszyscy schylają się by go podnieść i zatrzymać dla siebie. Po długiej szamotaninie banknot zdobywa sprzedawca, żebrak jednak wraca.
- Czwartek 9 września, godzina 15:00 – Blok 2
-Ondyna, reż. Tomasz Śliwiński, Polska 2019, 40 min. (fabularny)
W realnym świecie istnieje, nieuleczalna choroba zwana Klątwą Ondyny. Cezary, bohater filmu mieszka z mamą i jest po uszy zakochany w Emilii, wokalistce rockowej. Czarek skrywa przed ukochaną tajemnicę. Pewnego dnia trójka bohaterów obrazu musi stawić czoła Ondynie i jej klątwie.
-Oko boga, reż. Igor Kawecki, Polska 2019, 17 min. (dokumentalny)
25-letni Olaf opowiada o sobie, historii swojej rodziny i sąsiadach. Osoba ta obserwuje stopniową gentryfikację krakowskiego Kazimierza. Olaf jest świadomy tego, że jego rodzinny dom przestanie istnieć, dlatego ucieka w świat przeżyć wewnętrznych i wyobrażeń. Jedną z jego fantazji jest przekonanie, że jego dom przy ulicy Brzozowej, to centralne miejsce świata – oko boga.
-Raj, reż. Mateo Cabeza, Hiszpania 2020, 20 min. (dokumentalny)
Ojciec i syn przepływają Morze Śródziemne. Celem podróży jest misja: uratowanie życia. Bohaterowie filmu są zawieszeni pomiędzy pamięcią o ojczyźnie a niepewnością związaną z krajem, w który ich przyjął. Ojciec i syn uczą się przetrwać w szpitalnej sali.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.