Przejdź do treści

Kult ciała w perspektywie niepełnosprawności

Zdjęcie rzeźby przedstawiającej tłum ludzi na pierwszym planie zdjęcia znajduje się kobieta na wózku inwalidzkim

Autor: Notatka prasowa

Dnia 24 listopada 2024 r., o godzinie 15:00, w Sali Parkowej City Park Poznań odbędzie się panel dyskusyjny zatytułowany: „Kult ciała w perspektywie niepełnosprawności”. Organizatorzy specjalnie nie nazwali tego wydarzenia konferencją ponieważ będzie to bardziej otwarta rozmowa, na którą zaproszone są wszystkie osoby zainteresowane niniejszą tematyką niezależnie od ich wykształcenia i stopnia sprawności. Prelegentami będą osoby zarówno sprawne jak i z niepełnosprawnościami.

Organizatorzy uznali zagadnienie kultu ciała za szczególnie istotne w kulturze zachodniej, w której wszyscy jesteśmy zanurzeni i która od wieków narzuca człowiekowi misję dążenia do różnie pojętej doskonałości. W dzisiejszych czasach jest to zawsze doskonałe, młode i wysportowane ciało. Organizatorów zastanawia to, że przyjmuje się to dążenie bezrefleksyjnie, niemalże dogmatycznie. Prawie nikt nie pyta o koszty społeczne takiego myślenia o człowieku, jak również o tych, którzy tych wymagań nigdy nie spełnią. Czy zasadna jest próba wmówienia człowiekowi, że jego wartość zależy od jego osiągnięć na drodze do tak rozumianego idealnego wyglądu i sprawności ciała? A jak radzą sobie osoby, które nie startują w tym wyścigu? Czy pomimo deklarowanego wsparcia osób z niepełnosprawnościami w Europie XXI wieku nie są one jednak w jakiś sposób wykluczane z uczestnictwa w tak ukierunkowanej kulturze? Organizatorzy chcą również pokazać na przykładzie kultury Polinezji nieco odmienne spojrzenie na tę problematykę. Wydaje się im, że europejskie spojrzenie na ludzkie ciało i umysł nie jest jedynym właściwym.

Ważnym jest też pytanie, na które uczestniczki i uczestnicy omawianego wydarzenia spróbują odpowiedzieć czy ideał, który proponuje współczesny, europejski kult ciała nie rodzi cierpienia dla wszystkich uczestników tej kultury biorąc pod uwagę to, że jest on praktycznie nie do osiągnięcia. Jak na ten wyścig zapatrują się osoby, które albo nie chcą, albo nie mogą wziąć w nim udziału i na ile jest on zgodny z naturą i warty zaangażowania. Czy nie lepiej byłoby ustanowić nowy kanon oparty o akceptację człowieka takim jakim on jest naprawdę a nie wyznaczanie mu niemożliwych do zrealizowania celów. Zdaje się, że nasza kultura nie brała pod uwagę osób niepełnosprawnych przy ustanawianiu tych kanonów. Osoby biorące udział w spotkaniu spróbują razem ustalić możliwości wyjścia z tej sytuacji kulturowej, niosącej tyle cierpienia. Organizatorzy chcą spojrzeć na ciało ludzkie w inny sposób niż tylko jako narzędzie zaspokajania sztucznych ambicji. Organizatorzy nie zgadzają się no to, by do pełnego zmagań z przeciwnościami losu człowieka dokładać jeszcze sztuczne obciążenia w postaci gonienia za wyimaginowanym ideałem.

W ramach niniejszego projektu odbędą się również warsztaty arteterapeutyczne dotyczące ciała dla osób z niepełnosprawnościami.

Warsztaty odbędą się:

  • 25 listopada 2024 r. w godzinach od 17:00 do 20:30,
  • 26 listopada 2024 r. w godzinach od 17:00 do 20:30.

Na warsztaty obowiązują zapisy: przestrzendo@gmail.com lub tel. 604417795.

Debata i warsztaty odbędą się w Sali Parkowej City Park Poznań przy ulicy Wyspiańskiego 26 w Poznaniu.

Projekt prowadzony jest przez Fundację Rodziny Prusieckich oraz Przestrzeń Działań Otwartych. Program został sfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach środków budżetowych jednostki pomocniczej Miasta – Rady Osiedla Świętego Łazarza.

Autor: Informacja prasowa autorstwa Luizy Szumiło Wlaczak i Michała Sławskiego.

Ostateczna redakcja tekstu: Tomasz Wojczak.

Dodaj komentarz