Przejdź do treści

Konsultacje społeczne standardów dotyczących transportu zbiorowego

Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd Transportu Kolejowego i Instytut Transportu Samochodowego realizują projekt zatytułowany „Szkolenia dla pracowników sektora transportu zbiorowego w zakresie potrzeb osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami”.

Przedsięwzięcie to ma na celu wprowadzanie w transporcie publicznym przyjaznych i dopasowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób o szczególnych potrzebach zasad obsługi. Jego głównym zadaniem jest podnoszenie kompetencji pracowników sektora transportu zbiorowego w zakresie obsługiwania osób o szczególnych potrzebach poprzez stworzenie standardów obsługi osób z niepełnosprawnościami, które korzystają z transportu zbiorowego i przeprowadzenie działań szkoleniowych. Standardy opracowane w ramach przedsięwzięcia mają charakter ogólny i uniwersalny. Ma to umożliwić ich jednolite zastosowanie zarówno w transporcie zbiorowym kolejowym, jak i drogowym (miejskim i międzymiastowym). Standardy są to gotowe narzędzia do wprowadzenia i wykorzystywania przez przewoźników/operatorów i organizatorów transportu zbiorowego.

Opracowane standardy obsługi to:

  1. Standard informowania i komunikowania się.

  2. Standard pomocy w podróży.

  3. Standardy badawcze.

  4. Standard szkoleniowy.

Standardy badawcze obejmują:

– badanie potrzeb pracowników transportu publicznego w zakresie obsługi osób ze szczególnymi potrzebami,

– badanie potrzeb i satysfakcji podróżnych ze szczególnymi potrzebami w odniesieniu do transportu publicznego.

Ze standardami można zapoznać się tutaj. Uwagi należy przesłać na adres: standardyptz@pfron.org.pl. Szczególnie proszeni o komentowanie dokumentów są przedstawiciele przewoźników/operatorów i organizatorów transportu zbiorowego. Na opinie i komentarze twórcy standardów czekają do 31 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz