Przejdź do treści

Koniec ubezwłasnowolnienia w Polsce? Ważne posiedzenie za nami  

Zdjęcie, Łukasz Krasoń. 

Mówię jasno – czas ubezwłasnowolnienia w Polsce minął – powiedział podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnościami, które odbyło się 23 lipca Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami. 

Wypowiedź została umieszczona w serwisie Niepelnosprawni.pl   

Posiedzenie, zgodnie z informacjami podanymi na cytowanym portalu, dotyczyło problemu ubezwłasnowolnienia oraz planów zastąpienia go wspieranym podejmowaniem decyzji. 

W styczniu bieżącego roku Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że ubezwłasnowolnienie zostanie całkowicie zniesione. W czerwcu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy, której celem jest wprowadzenie rozwiązań opartych na zastąpieniu ubezwłasnowolnienia modelem wspieranego podejmowania decyzji.

Plany Ministerstwa wzbudziły szereg kontrowersji i obaw – zwłaszcza opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

Do planów zniesienia ubezwłasnowolnienia odniósł się podczas posiedzenia Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

Zespół, który pracował nad stworzeniem ustawy zastępującej ubezwłasnowolnienie modelem wspieranego podejmowania decyzji, wykonał dobrą pracę. Rozwiązania, które w przyszłości będą w Polsce zaimplementowane – kuratorzy, pełnomocnicy itd., mają pomagać osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom – zaakcentował na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl Wiceminister Krasoń.

Pełnomocnik podkreślił również w rozmowie z redaktorami portalu, że nie chodzi o samo tylko wypełnianie zapisów Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o Osobach z Niepełnosprawnościami i przyjętej przez poprzedni rząd „Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2020-2030”, ale o implementację rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo rodzinom osób z niepełnosprawnością i jednocześnie nie pozbawią ich praw obywatelskich.

Są oczywiście osoby, które będą miały ogromny problem, ale dlatego powinno być dla nich adekwatne wsparcie, a nie odgórne skreślanie człowieka i pozbawiania go praw wyborczych i do decydowania o sobie — powiedział dziennikarzom portalu www.niepelnosprawni.pl Łukasz Krasoń — Nie możemy pozwalać wystawiać osób z niepełnosprawnościami za drzwi. Te rozwiązania mają wspierać tę grupę społeczną – dodał.

Pełnomocnik opisał również przykład okoliczności, gdy człowiek z powodu choroby zostaje ubezwłasnowolniony, a jednocześnie jego stan zdrowia się poprawia – to odzyskanie utraconych praw może trwać całe lata – czytamy na cytowanym tutaj portalu. 

Jest moje pełne wsparcie – jako pełnomocnika dla Ministerstwa Sprawiedliwości, aby te rozwiązania weszły w życie i żeby osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny czuły się bezpieczne i zaopiekowanie i nie bały się, że ktoś chce je wykorzystać i im coś odebrać – powiedział na łamach www.niepelnosprawni.pl  wiceminister Krasoń.

Dodaj komentarz