Mówię jasno – czas ubezwłasnowolnienia w Polsce minął – powiedział podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnościami, które odbyło się 23 lipca Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Wypowiedź została umieszczona w serwisie Niepelnosprawni.pl
Posiedzenie, zgodnie z informacjami podanymi na cytowanym portalu, dotyczyło problemu ubezwłasnowolnienia oraz planów zastąpienia go wspieranym podejmowaniem decyzji.
W styczniu bieżącego roku Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że ubezwłasnowolnienie zostanie całkowicie zniesione. W czerwcu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy, której celem jest wprowadzenie rozwiązań opartych na zastąpieniu ubezwłasnowolnienia modelem wspieranego podejmowania decyzji.
Plany Ministerstwa wzbudziły szereg kontrowersji i obaw – zwłaszcza opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Do planów zniesienia ubezwłasnowolnienia odniósł się podczas posiedzenia Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.
– Zespół, który pracował nad stworzeniem ustawy zastępującej ubezwłasnowolnienie modelem wspieranego podejmowania decyzji, wykonał dobrą pracę. Rozwiązania, które w przyszłości będą w Polsce zaimplementowane – kuratorzy, pełnomocnicy itd., mają pomagać osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom – zaakcentował na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl Wiceminister Krasoń.
Pełnomocnik podkreślił również w rozmowie z redaktorami portalu, że nie chodzi o samo tylko wypełnianie zapisów Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o Osobach z Niepełnosprawnościami i przyjętej przez poprzedni rząd „Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2020-2030”, ale o implementację rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo rodzinom osób z niepełnosprawnością i jednocześnie nie pozbawią ich praw obywatelskich.
– Są oczywiście osoby, które będą miały ogromny problem, ale dlatego powinno być dla nich adekwatne wsparcie, a nie odgórne skreślanie człowieka i pozbawiania go praw wyborczych i do decydowania o sobie — powiedział dziennikarzom portalu www.niepelnosprawni.pl Łukasz Krasoń — Nie możemy pozwalać wystawiać osób z niepełnosprawnościami za drzwi. Te rozwiązania mają wspierać tę grupę społeczną – dodał.
Pełnomocnik opisał również przykład okoliczności, gdy człowiek z powodu choroby zostaje ubezwłasnowolniony, a jednocześnie jego stan zdrowia się poprawia – to odzyskanie utraconych praw może trwać całe lata – czytamy na cytowanym tutaj portalu.
– Jest moje pełne wsparcie – jako pełnomocnika dla Ministerstwa Sprawiedliwości, aby te rozwiązania weszły w życie i żeby osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny czuły się bezpieczne i zaopiekowanie i nie bały się, że ktoś chce je wykorzystać i im coś odebrać – powiedział na łamach www.niepelnosprawni.pl wiceminister Krasoń.