W miniony piątek, 28 maja 2021 r. o godzinie 11:00 w Sali Białej Centrum Usług i Doradztwa Stowarzyszenia Na Tak przy ul. Mielżyńskiego 27/29 odbyła się konferencja prasowa na temat nowego projektu organizacji.
Projekt nosi nazwę „Dobry początek. Samopomoc i samorzecznictwo opiekunów osób z niepełnosprawnością”.
Podczas konferencji Jakub Kłeczek – koordynator projektu przedstawił jego główne założenia.
W ramach projektu Stowarzyszenie Na Tak zainicjuje grupy samopomocowe rodziców/opiekunów, będzie prowadzić warsztaty/konsultacje ze specjalistami celem wypracowania działań samorzeczniczych związanych z wybranymi tematami z zakresu rodzicielstwa/opieki. Specjaliści współpracujący z rodzicami/opiekunami zostaną wytypowani na podstawie zgłaszanego zapotrzebowania (przeprowadzone zostaną ankiety) i obszarów wymagających objęcia wsparciem. Będą to np. eksperci zajmujący się prawem, psychologią i rehabilitacją społeczną. Stowarzyszenie Na Tak przeszkoli wolontariuszy (pierwsza pomoc, opieka nad dorosłym i dzieckiem z niepełnosprawnością), którzy będą wspierać projektowe działania. Stowarzyszenie zorganizuje również „Marsz na Tak” w przestrzeni publicznej Poznania. Wydarzenie promować będzie aktywne postawy środowiska oraz pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami.
Projekt adresowany jest do rodziców/opiekunów tej grupy. Stowarzyszenie Na Tak chce stymulować aktywne postawy, które mają pozytywny wpływ na jakość życia osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i otoczenia. Wynika to z zaobserwowanej potrzeby wsparcia opiekunów w zakresie organizacji samopomocy i samorzecznictwa oraz w zdobywaniu wiedzy, narzędzi i poczucia sprawstwa.
Stowarzyszenie Na Tak ma zamiar doprowadzić do wzrostu zaangażowania liderów środowiska rodziców/opiekunów osób z niepełnosprawnościami, wzmocnienia ich pozycji, stymulowania samopomocy i samorzecznictwa.
Projekt „Dobry początek. Samopomoc i samorzecznictwo opiekunów osób z niepełnosprawnością” realizowany jest od 1 lutego 2021 do 31 października 2022 r., na terenie Poznania.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.