Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie dokonuje rozpoznania dotyczącego reguł wydawania kart parkingowych dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Zmiany mają dokonać się między innymi w obszarze wzoru karty parkingowej, formy wnioskowania czy konieczności osobistego stawiennictwa przy składaniu wniosku o kartę.
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń udzielił odpowiedzi na interpelację dotyczącą ewentualnych zmian w sprawie karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych oraz nowelizacji przepisów w tej kwestii.
Na wstępie przypomniał, że kartę parkingową wydaje się:
- osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, posiadającej mocno ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
- osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
Ponadto kartę parkingową wydaje przewodniczący Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności na podstawie dokumentu wydanego przez Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności:
- orzeczenia o niepełnosprawności,
- orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień.
– Jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne zaliczane do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych warunków może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-0 (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia) – przypomina pełnomocnik w swoim piśmie. Zwraca on uwagę, że obecnie obowiązujące przepisy znowelizowano w 2014 roku. Zaostrzyły one kryteria orzecznicze uprawniające do uzyskania karty parkingowej.
– Nie jest możliwe wydanie karty parkingowej bezterminowo jak miało to miejsce przed nowelizacją przepisów dotyczących wydawania kart parkingowych, a także korzystanie z kart parkingowych przez opiekunów bez obecności w samochodzie osoby niepełnosprawnej. Nie byłaby możliwa kontrola opiekunów osób niepełnosprawnych, do jakich celów używają oni karty (czy ma to związek z osobą niepełnosprawną) – wyjaśnia Łukasz Krasoń.
Ponadto – jak stwierdził – „biorąc pod uwagę fakt, że wyprodukowanie oraz wydanie karty parkingowej niesie za sobą skutki finansowe dla budżetu państwa oraz powoduje zaangażowanie pracownika Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w realizację takiego zadania, nie wydaje się zasadnym wydawania karty „z urzędu” osobom, które nie mają potrzeby korzystania z takiego dokumentu”.
Jednocześnie Ministerstwo poinformowało, że aktualnie trwają analizy przepisów dotyczących zasad wydawania kart parkingowych w wielu aspektach, począwszy od wzoru karty parkingowej, formy wnioskowania o wydanie karty do warunku konieczności osobistego stawiennictwa przy składaniu wniosku o kartę.