„Jura bez barier” to program realizowany przez Związek Gmin Jurajskich oraz Grupę Jurajską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, skierowany do osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu projektowi mogą one pokonywać swoje ograniczenia oraz zdrowo i aktywnie spędzać czas wśród malowniczych krajobrazów Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Jak mówią realizatorzy „Jury bez barier”, zainteresowanie inicjatywą przekroczyło ich najśmielsze oczekiwania. Z programu skorzystać miało w założeniu 100 osób. Tylu właśnie uczestników projektu udało się zgromadzić w przeciągu bardzo niedługiego czasu. Z projektu skorzystały między innymi osoby z Katowic czy Jastrzębia-Zdroju. Powodzenie przedsięwzięcia sprawiło, że jego organizatorzy rozważają możliwość powtórzenia akcji w 2023 roku.
Głównym celem projektu jest stworzenie osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi i ruchowymi możliwości samodzielnej wspinaczki na jurajskie skały i zachęcenie ich do spędzania wolnego czasu na łonie przyrody. Poprzez tę aktywność osoby z o ograniczonej sprawności mają sposobność pokonania swoich barier. Udowadniają, że to, co wydawało się dotychczas niemożliwe do zrealizowania, jest na wyciągnięcie ręki.
Zajęcia wspinaczkowe odbywają się na skałkach „Pod Pasieką” w gminie Łazy nieopodal Zawiercia. Dotychczas był to teren niewykorzystany w celach rekreacyjnych. Jak powiedział „Dziennikowi Zachodniemu” dyrektor Związku Gmin Jurajskich Robert Nieroda, na poczet projektu skałki zostały przystosowane tak, by obok uczestnika zajęć obecny był instruktor, który przez cały czas mógłby pomagać mu we wspinaczce. W tym celu na skałkach pojawiły się elementy asekuracyjne oraz umiejscowione blisko siebie stanowiska zjazdowe.
Według słów instruktora Sławka Pąpki, osoby uczestniczące w projekcie wspinają się na miarę swoich możliwości, a w chwili zdobycia szczytu na ich twarzach maluje się szczęście. Widząc ogromną radość zdobywców jurajskich skał satysfakcję odczuwają też organizatorzy zajęć.
Wejście na jurajskie skały nie jest jedyną atrakcją gwarantowaną przez organizatorów programu „Jura bez barier”. Osoby korzystające z programu mogą się także przejechać karetką Grupy Jurajskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas przejażdżki poznają oni nie tylko piękno okolic Jury Krakowsko-Częstochowskiej, lecz także dowiadują się wielu ciekawostek na temat bezpieczeństwa, pracy GOPR-owców oraz używanego przez nich sprzętu.
Opracowano na podstawie” Jura bez barier” – tutaj osoby niepełnosprawne mogą zdobywać szczyty. Zajęcia ze wspinaczki cieszą się ogromnym zainteresowaniem [ZDJĘCIA] | Dziennik Zachodni