Autor: Martyna Sergiel
Opiekunowie dzieci z obszarów poszkodowanych przez powódź w Polsce mogą aktualnie starać się o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Przysługuje on ubezpieczonemu rodzicowi, który musiał wziąć wolne u pracodawcy, żeby zająć się dzieckiem do 8 roku życia, bo placówka edukacyjna, do której uczęszcza uczeń była zamknięta w wyniku zalania. Jednocześnie nie ma możliwości oddania malucha pod opiekę innej osoby.
Dodatkowy zasiłek otrzyma również rodzic na opiekę nad dzieckiem do 18 roku życia, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dzieckiem do 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności, dzieckiem do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych – informują dziennikarze portalu www.niepelnosprawni.pl.
W przypadku zamknięcia placówki, do której chodzi pełnoletnia osoba z niepełnosprawnością lub zagrożona wykluczeniem społecznym, opiekun taki także może starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego wymagane jest złożenie oświadczenia. Pracownik lub zleceniobiorca dostarcza je swojemu pracodawcy albo zleceniodawcy.
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą czy też współpracująca z prowadzącym działalność, przesyła oświadczenie do ZUS. Zrobi to elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.
Może wówczas skorzystać z pisma ogólnego POG ZUS.
W oświadczeniu konieczne jest wpisanie klauzuli: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Opracowano na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2450700.