Na naszym portalu przybliżamy Wam czasem, drodzy Czytelnicy, sytuację osób z niepełnosprawnościami w innych krajach. Pisaliśmy już między innymi o systemie wsparcia osób o ograniczonej sprawności w Holandii i Szwecji. A jak o tę grupę osób dbają nasi zachodni sąsiedzi?
Niemcy są państwem posiadającym rozbudowany system opieki społecznej, dlatego dbają o potrzeby osób dorosłych i dzieci dotkniętych niepełnosprawnościami. Państwo niemieckie ma za zadanie zapewnienie tej grupie społecznej godziwych warunków egzystencji.Zakres i formy wsparcia określa ustawa o pomocy i rehabilitacji społecznej. Dokument ten określa wysokość zasiłków, rent i emerytur.
Osoby z niepełnosprawnościami żyjące za naszą zachodnią granicą mają zagwarantowany taki sam dostęp jak osoby pełnosprawne do wielu aspektów życia społecznego takich jak kultura, edukacja czy praca. Niemcy z ograniczoną sprawnością mogą także korzystać ze świadczeń pieniężnych, to jest rent czy świadczeń pielęgnacyjnych. Ta pomoc finansowa ze strony państwa ma na celu zapewnienie lepszych warunków życia osobom z niepełnosprawnościami i ich bliskim.
Ważnym aspektem niemieckiego systemu wsparcia jest dbałość o dostęp osób o ograniczonej sprawności do edukacji. Niemcy kładą nacisk na rozwój integracyjnego systemu nauczania. Uczęszczając do szkół integracyjnych, uczniowie z niepełnosprawnością mogą osiągnąć tyle, co ich pełnosprawni koledzy.
Państwo niemieckie zapewnia osobom ze specjalnymi potrzebami wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia. Rozwijane są rozmaite programy obejmujące zatrudnianie wspomagane, szkolenia zawodowe, a nawet kursy językowe. Niestety, podobnie jak w Polsce, pomimo obecności tych form pomocy, problem ze znalezieniem pracy przez osoby z niepełnosprawnościami istnieje nadal. Wynika to z ciągle pokutujących stereotypów, niskiej świadomości pracodawców czy niedostosowania stanowisk pracy.
Pomimo iż Republika Federalna Niemiec pod wieloma względami stara się wychodzić naprzeciw obywatelom z niepełnosprawnościami, to system opieki nad tą grupą społeczną posiada też mankamenty. Jednym z nich jest problem z dostępnością. W wielu miejscach publicznych i starym budownictwie nadal obecne są bariery architektoniczne.
Analogicznie do sytuacji w naszym kraju,chociaż niemiecki system wsparcia osób z niepełnosprawnościami posiada wiele niedoskonałości, wciąż obserwuje się jego rozwój.
W dalszym ciągu zauważany jest wzrost świadomości Niemców na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wspierane są ich edukacja i zatrudnianie, dzięki czemu osoby te zyskują szansę na życie na takim samym poziomie, jak ludzie w pełni sprawni. Stopniowo likwidowane są też bariery architektoniczne w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Tym samym osoby o ograniczonej sprawności mogą być bardziej samodzielne.
Jednakże, by mogły one korzystać z pełni praw, nieodzowne są dalsze działania rządu i organizacji non-profit. Ważne jest również szerzenie w społeczeństwie świadomości na temat ich możliwości i potrzeb oraz obalanie wciąż pokutujących mitów.
Opracowano na podstawie: System wsparcia osób niepełnosprawnych w Niemczech – wprowadzenie – Artykuł – ngo.pl.