Przejdź do treści

Jak postrzegają anioły osoby z niepełnosprawnością? Przyjdź do Galerii Tak i zobacz!

W dniu 2 grudnia 2023 roku w Galerii Tak mieszczącej się w budynku przy ulicy Seweryna Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy prac zatytułowanej “Połamane Anioły” wykonanych w trakcie warsztatów teatralno-plastycznych.

Zajęcia te realizowały wspólnie Galeria Tak i Przestrzeń Działań Otwartych.  W ich przeprowadzenie dużo energii wniosły Panie Magdalena Kozicka i Luiza Szumiło-Walczak. Pierwsza z wymienionych osób, na co dzień będąca opiekunem Galerii Tak odpowiadała za plastyczną stronę przedsięwzięcia. Natomiast druga z nich realizowała teatralną część zajęć. Wernisażowi towarzyszył performance. Spektakl został wystawiony przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Osoby te same wykonały rekwizyty użyte podczas wystawiania etiudy teatralnej. Wydarzenie powstało w wyniku inicjatywy Pani Magdaleny Kozickiej, która zaprosiła do współpracy Przestrzeń Działań Otwartych – instytucję  mającą charakter teatru integracyjnego i inkluzywnego. Uczestnicy wykonywali prace plastyczne, będące ich interpretacją tematu wiodącego, który brzmiał “Połamane Anioły”.  Osoby z niepełnosprawnością intelektualną w trakcie tworzenia dzieł sztuki, performansu i zarejestrowanych podczas zajęć filmików  starały się odpowiedzieć na intrygujące pytanie: Czym są dla  nich anioły i jakie twórcze skojarzenia budzą  w ich wnętrzach?

Kilka osób biorących udział w warsztatach pisze wiersze, tworzy literaturę.  Tematyka ich twórczości literackiej miała wpływ na to, co działo się na scenie i miała bezpośrednie przełożenie na wykonywane w trakcie spotkań prace. Jeden z uczestników napisał kiedyś wiersz o aniele, który połamał sobie skrzydła. Udział w warsztatach był dla niego znakomitą okazją do przeniesienia treści wiersza w przestrzeń sztuki. Osoba ta symulowała połamanie skrzydła podczas etiudy teatralnej. Performans przygotowany przez uczestników zajęć był próbą pokazania tego w jaki sposób czują oni anioły i tego, z czym się one im kojarzą. Był on bliski teatrowi organicznemu, w którym nie obowiązują zasady logiki i racjonalizmu arystotelesowskiego. Teatr organiczny bliski jest tak drogiego memu sercu teatrowi średniowiecznemu.  Jest w nim miejsce na improwizację. Nie ma w nim dublerów – gdy jeden z aktorów nie jest obecny w danym dniu, w trakcie przedstawienia, to w miejsce jego kwestii wprowadzany jest spontanicznie inny element sztuki teatralnej, zgodny z tematem. Ważnym składnikiem etiudy, która trwała około 6-7 minut był korowód. Poprzedziły go mini-performance, których symbolika jest bardzo złożona. Na przykład, jedna z aktorek bardzo mocno kojarzyła anioły z wodą. Jej zdaniem mają one płetwy i żyją w wodzie. Z tego względu w trakcie spektaklu wyłoniła się jako anioł,  z wody i wykonała krótki taniec.  Aktorów prowadziła muzyka Adama Wesołowskiego – utwór zatytułowany “Śpiewy Aniołów”.  Po przejściu korowodu aktorzy ustawili się w przestrzeni Galerii Tak i udawali żywe pomniki. Przedstawieniu towarzyszyła projekcja nagranych wcześniej wywiadów z aktorami.  Warto dodać, że twórcy inspirowali się teatrem organicznym i intuicyjnym oraz twórczością Grotowskiego i Kantora.

Wszystko to, co wydarzyło się na scenie, w trakcie spektaklu pochodziło z wnętrza aktorów i dotykało spraw dla nich ważnych. Wernisaż i towarzysząca  mu etiuda teatralna stanowiła udane zwieńczenie warsztatów teatralno-plastycznych prowadzonych przez Galerię Tak i Przestrzeń Działań Otwartych. Zajęcia odbywały się cyklicznie, w środy od 4 października do soboty, 2 grudnia. Warsztaty prowadzone były na zasadzie otwartego procesu – eksperymentu, który silnie podkreślał indywidualności uczestników i uwzględniał obszary sztuki wizualnej, teatralnej, muzycznej i poetyckiej.

Zadanie w ramach, którego odbyły się warsztaty i wernisaż z będącą jego ważnym elementem etiudą teatralną zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Dodaj komentarz