W dniu 21 marca 2024 roku, punktualnie o godzinie 9:30 u zbiegu dwóch poznańskich ulic – Ratajczaka i Świętego Marcina rozpoczął się IX Marsz Na Tak. Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszyło hasło: „Wspólnymi siłami z motylami”.
W miniony czwartek na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem jest tradycja ubierania w to święto dwóch różnych, kolorowych skarpetek. Tradycję związaną z obchodami zapoczątkowało w roku 2005 Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. Od roku 2012 patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Celem obchodów jest podniesienie świadomości ogółu społeczeństwa na temat życia, funkcjonowania i potrzeb osób trisomią dwudziestego pierwszego chromosomu. Stanowiący część obchodów Marsz Na Tak co roku organizowany jest przez Stowarzyszenie Na Tak – jedną z największych i najstarszych organizacji pozarządowych w Wielkopolsce. W roku bieżącym Marsz współorganizowany był przez Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu, które prowadzi Hospicjum Palium. Towarzystwo to w dniu 21 marca co roku świętuje Dzień Motyla. Inna nazwa tego wydarzenia brzmi Dzień Wrażliwości. Aby zrozumieć znaczenie tego święta trzeba odwołać się do leżących u jego podłoża archetypów kulturowych. Motyle to symbole Hospicjum Palium. Znak ten został wybrany nieprzypadkowo. Owad ten ma ściśle określone znaczenie w naszym, europejskim kręgu kulturowym. Motyl to znak przemiany, oznaczający jednocześnie zastąpienie słabości nowymi siłami i wrażliwością.
Na czele marszu znajdowała się po raz kolejny Orkiestra Vivat! Historia tego zespołu muzyczno-choreograficznego rozpoczęła się w roku 1928. Grupa ta koncertowała w większości państw znajdujących się na naszym kontynencie. Artyści występowali też w Chinach. Muzycy i tancerki wchodzące w skład Orkiestry Vivat! łączą w sobie tradycję i entuzjazm cechujący młodych ludzi. W zespole gra i tańczy blisko sześćdziesiąt osób. Średnia wieku muzyków i tancerek nie przekracza szesnastu lat. Zespół w trakcie przemarszu ulicami Poznania prezentował się niezwykle efektownie. Mi najbardziej podobał się bardzo głośny dźwięk bębnów. Po dotarciu uczestników Marszu Na Tak na plac imienia Adama Mickiewicza osoby biorące udział w wydarzeniu wysłuchały przemówień Prezeski Zarządu Stowarzyszenia Na Tak – Pani Katarzyny Durczewskiej-Pastok oraz osoby reprezentującej współorganizatorów Marszu – przedstawicielki Hospicjum Palium. Po zakończeniu części oficjalnej odbyły się między innymi koncert Orkiestry Vivat! i występy grup tanecznych.
IX Marsz Na Tak przeszedł do historii. Było to wydarzenie bardzo udane, które jak sądzę zwróciło na siebie uwagę przechodniów, którzy przystawali i podziwiali kolorowy korowód przemieszczający się ulicami Miasta Poznania. Część z nich entuzjastycznie dołączyła do pochodu.