Przejdź do treści

Inny festiwal 2021

Logo Innego Festiwalu

Już po raz dziewiąty poznańska Fundacja Barak Kultury organizuje w Wielkopolsce „Inny festiwal”, któremu przyświeca idea integracji osób z niepełnosprawnościami z osobami pełnosprawnymi. Poszczególne wydarzenia tłumaczone będą na język migowy i prezentowane z audiodeskrypcją.

Tegoroczną edycję festiwalu rozpocznie wernisaż wystawy malarstwa Miłosza Bronisza pt. „Nogi pełne roboty”. Miłosz, dziś licealista, urodził się z zespołem wad wrodzonych układu kostnego typu fokomelia. Do wszystkiego co robi używa stóp. Nie przeszkadza mu to w realizacji pasji. Świetnie pływa, interesuje się przyrodą i fantastyką. No i maluje różnymi technikami.

Ciekawie zapowiada się spektakl pt. „Matplaneta”. Zaprezentuje go teatr integracyjny Przestrzeń Działań Otwartych (PDO), a powstał na podstawie scenariusza jego członkini Katarzyna Kroczyńskiej. Spektakl jest swoistą terapią, gdyż zrodził się z powodu ogromnego kompleksu autorki. Chorobliwy brak umiejętności matematycznych wpędził ją w poważne kryzysy psychiczne. W sztuce padają też istotne pytania: czy szkoła niszczy indywidualność?, czy przekazywanie wiedzy nie powinno być dostosowane do rożnych charakterów, sposobów percypowania, możliwości poznawczych i skupiać się na wydobywaniu z uczniów tego, co w nich najcenniejsze?

Czy dźwięku można dotknąć? Spróbujemy się tego dowiedzieć podczas warsztatów „dotykania” dźwięków przeznaczonych dla osób niesłyszących i niewidomych. Osoby biorące udział w warsztatach, z pomocą prowadzącej, będą konstruować instrumenty, których dźwięk można wyczuć dotykiem. Warsztaty przeprowadzi „Ambientówka” Agnieszki Cienciały. Warsztaty adresowane do osób niesłyszących tłumaczone będą na język migowy.

Niezbyt często słyszy się, jak pandemia wpłynęła na życie osób z niepełnosprawnościami. Katarzyna Błoch cierpi na wrodzoną łamliwość kości, jeździ na wózku. Ma wiele pasji, ale chyba największą z nich jest taniec. Do czasu pandemii pracowała jako stylistka w jednym z poznańskich salonów piękności. Jednak epidemia i związane z nią obostrzenia zmusiły ją do przekwalifikowania się. Zaczęła szyć. Spod jej igły wychodzą torebki, kosmetyczki, fartuszki, plecaki, książeczki sensoryczne dla dzieci i wiele innych produktów. W czasie akcji „Okno na Innych” opowie jak epidemia wpłynęła na jej funkcjonowanie. Akcja będzie tłumaczona na język migowy.

Kto chętnie nie wraca do baśni słuchanych w dzieciństwie? Monodram teatralno-muzyczny „Opowieści z pustyni: blask kaganka” zabierze widzów do świata hinduskich legend, egzotycznych radżastańskich opowieści. A pochodzący stamtąd Mandar Purandare, aktor i autor przekładu, przywoła prastarą sztukę storytelling, snucia historii, w których pojawiają się duchy, zwierzęta, ludzie i wierszowane zagadki. Spektakl zaprezentowany zostanie z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy.

Wielbicieli sztuk plastycznych zainteresować może akcja artystyczno-społeczna malowania spontanicznego. Na żywo powstanie wielkoformatowy obraz stworzony przez osoby z niepełnosprawnościami. Wyjdzie on spod pędzli Wiktorii i Jakuba, uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Zawsze Razem”. Obydwoje są utalentowani plastycznie i technicznie. Wiktoria jest niezwykle skrupulatna i dokładna. Kuba ma niesamowitą wyobraźnię plastyczną. Proces powstawania obrazu będą mogli śledzić przechodnie, przyglądając się ich pracy przez ogromne witryny.

Czy będąc niepełnosprawnym wypada żartować z niepełnosprawnych? Odpowiedź znaleźć będzie można podczas występu niepełnosprawnego stand-upera Juliusza Sipiki. Pochodzący z Łodzi komik z ogromnym dystansem patrzy na świat i samego siebie. A żart może być terapią i sposobem na radzenie sobie z przeważnie niewesołą rzeczywistością. Występ będzie tłumaczony na język migowy.

Warsztaty „Znajdź w sobie Innego” psychoterapeutki Poli Markowicz w oryginalnej, interaktywnej formie przełamują bariery komunikacyjne w kontaktach z osobami z różnymi dysfunkcjami. Sposób prowadzenia warsztatów pozwala na wejście w świat osób z niepełnosprawnością i utożsamienie się z nimi.

Na warsztatach podstaw języka migowego uczestnicy nauczą się podstawowych znaków przydatnych w komunikacji z Głuchymi. Przećwiczą je w prostych dialogach. Poznają też trochę Kulturę Głuchych. Rozwiane zostaną mity związane z językiem migowym oraz osobami z uszkodzonym zmysłem słuchu. Warsztaty online poprowadzi Joanna Mitschke-Mazur, pedagog, tłumacz i Wykładowca Polskiego Języka Migowego.

Jak wielu słyszało o osobach głuchoniewidomych? Nie głuchoniemych, nie Głuchych, a głuchoniewidomych. Jak się z nimi porozumieć? Sposobów jest wiele. Podczas warsztatów zostaną one omówione. A w ich drugiej części uczestnicy skupią się na nauce alfabetu Lorma – specjalnej metodzie komunikacji, która polega na kreśleniu punków i linii na dłoni drugiej osoby. Można go wykorzystywać w wielu różnych okolicznościach. Warsztaty poprowadzi Jacek Kowalski, działacz grupy Głuchoniewidomi Wielkopolska, tłumacz i wykładowca języka migowego.

W Poznaniu oraz Kleszczewie, Obornikach, Straduniu k. Trzcianki, Borku Wielkopolskim i Krobi zobaczyć będzie można cieszący się dużym zainteresowaniem spektakl „Całe życie w dresach”, w wykonaniu Justyny Tomczak-Boczko i reżyserii Przemka Prasnowskiego. Jest on próbą opowiedzenia o doświadczeniu bycia matką niepełnosprawnego dziecka w polskiej rzeczywistości. Funkcjonowanie między szpitalem a domem jest dla Justyny sztuką życia, w którym poczucie humoru jest niezbędne, aby wytrwać. Być może dlatego czasem słyszy „Justyna, ty w ogóle nie wyglądasz na matkę niepełnosprawnego dziecka”.

W związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego ustalone terminy wydarzeń Innego Festiwalu mogą zostać zmienione lub odwołane. Aktualne informacje można uzyskać poprzez profil facebookowy Baraku Kultury lub pod numerem telefonu 505-045-259. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia dla powiatu poznańskiego. Uczestnicy warsztatów i spotkań w przestrzeni Baraku zobowiązani będą do noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta.

PROGRAM „INNEGO FESTIWALU”

……………………………………………………………

11 października (poniedziałek), godz. 17:00

Wernisaż wystawy malarstwa Miłosza Bronisza „Nogi pełne roboty” (tłumaczony na język migowy)

12 października (wtorek), godz. 18:00

Spektakl „Matplaneta” – spektakl teatru integracyjnego Przestrzeń Działań Otwartych (PDO)

13 października (środa)

Godz. 9:30 – 11:30 „Instrumenty – warsztaty „dotykania” dźwięków”. Prowadzenie – Ambientówka, tłumaczony na język migowy; 20 osób

Godz. 12:00 – 14:00 „Instrumenty – warsztaty „dotykania” dźwięków”. Ambientówka – 20 osób

14 października (czwartek), godz. 18:00

Okno na Innych” – akcja art.-społeczna z Katarzyny Błoch (tłumaczony na język migowy) ONLINE

15 października (piątek), godz. 17:00

Spektakl „Opowieści z pustyni: blask kaganka”, z audiodeskrypcją i tłum. na język migowy

16 października (sobota)

Godz. 12:00 Malowanie spontaniczne na wielkim formacie przez osoby niepełnosprawne – akcja artystyczna w witrynach Baraku Kultury

Godz. 18:00 Występ niepełnosprawnego stand-upera Juliusza Sipiki, tłumaczony na język migowy

19 października (wtorek), godz. 18:18 (do 20:20)

Porozmawiajmy dotykiem” – warsztaty alfabetu Lorma

20 października (środa), godz. 17:00

Warsztaty języka migowego online

26 października (wtorek), godz. 18:00

Warsztaty języka migowego online

18 października (poniedziałek)

Godz. 10:00 – 12:00 Warsztaty „Znajdź w sobie Innego” dla wolontariuszy i rodzin osób niepełnosprawnych

Godz. 12:30 – 15:30 Warsztaty „Znajdź w sobie Innego” dla wolontariuszy i rodzin osób niepełnosprawnych

WSTĘP BEZPŁATNY

Zapisy na wydarzenia: e-mail: barakkultury@barakkultury.pl, tel. 505 045 259

Więcej informacji na temat zapisów na Facebooku www.facebook.com/barakkultury.

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Zdjęcie, Miłosz Bronisz

Zdjęcie, Juliusz Sipika

Zdjęcie, aktorzy na scenie podczas spektaklu Matplaneta

Zdjęcie, portret aktorów grających w spektaklu Matplaneta

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz