Przejdź do treści

Inn Małopolska – region innowacyjny społecznie

Logo  Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu

30 lipca 2019 r. w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu odbyła się konferencja zatytułowana „Inn Małopolska – region innowacyjny społecznie”.

 

Wydarzenie było próbą zwrócenia uwagi na to jak polityka społeczna się zmienia. Pracownice Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Krakowa – Anita Paszewska i Agnieszka Kamińska przedstawiły innowacje powstałe w ramach działającego w ramach tej placówki Inkubatora. Były to  produkty, usługi i rozwiązania IT. Spośród nich najbardziej spodobały mi się dwie. Jedną z nich była kurtka przeciwdeszczowa dla wózkowiczów. Jest to ubranie uszyte w dwóch pięknie wyglądających kolorach. Jedna z wersji kolorystycznych przeznaczona jest dla mężczyzn, a druga dla kobiet. Do kurtki można było podpiąć specjalne okrycie na nogi za pomocą rzepów. Druga z nich polegała na zamontowaniu w sklepach Lewiatan na terenie gminy Miechów dzwonków. Za ich pomocą osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy zgłaszali personelowi sklepu swoją obecność. Specjalnie przeszkolony pracownik Lewiatana po usłyszeniu dzwonka pomagał im w zrobieniu zakupów.

Łącznie w ramach Małopolskiego Inkubatora Innowacji Społecznych powstały 42 projekty. Prelegentki w trakcie spotkania skupiły się szczególnie na 9 innowacjach, które mają zostać zaimplementowane w całym kraju. Ich wystąpienie było bardzo treściwe i rzeczowe. Bardzo podobało mi się w nim nastawienie na dialog z publicznością. Urzekł mnie również jego multimedialny charakter. Na początku spotkania prelegentki pokazały film, dzięki któremu zgromadzona w sali publiczność mogła poznać cały zespół małopolskiego Inkubatora. Ponadto do większości z prezentowanych szczegółowo innowacji prelegentki przestawiły krótkie filmiki, pokazujące ich twórców i sposób działania.

Uważam, że konferencja była niezwykle owocna. Pokazane na niej rozwiązania były przykładem tego, że do wykonania dobrej, skutecznej innowacji nie są potrzebne duże środki. Liczy się tu bowiem bardziej sama chęć niesienia pomocy osobom z niepełnosprawnościami i dobry, prosty pomysł.