– Nasza inicjatywa systemowo reguluje kwestie orzekania o niepełnosprawności.
Utrzymuje ciągłość i daje poczucie bezpieczeństwa osobom z niepełnosprawnościami – powiedział dziennikarzom portalu www.niepelnosprawni.pl Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń podczas posiedzenia Sejmu.
Ustawa, o której wspominał Pełnomocnik, została przyjęta przy niemal całkowitym poparciu Sejmu. Ustawa wydłuża ważność orzeczeń o pół roku przy okolicznościach oczekiwania na wydanie nowego.
– Nowe przepisy mają za zadanie zminimalizowanie negatywnych skutków upływu z dniem 30 września 2024 roku terminu ważności omawianych tutaj dokumentów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że usprawniłoby to pracę zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności z uwagi na nagromadzenie wniosków o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności złożonych w ostatnim z możliwych terminów – poinformowała dziennikarzy portalu Niepełnosprawni.pl w trakcie posiedzenia posłanka Koalicji Obywatelskiej Karolina Pawliczak.
Chodzi o to, by przygotowana przez Ministerstwo Rodziny nowelizacja wprowadziła przepisy umożliwiające zachowanie statusu osób z niepełnosprawnością podczas okresu oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Tym sposobem, osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie będą zabezpieczeni przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień np. dotyczących karty parkingowej.
W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy, że nowe zasady mają za zadanie niwelować zastoje, jakie mogą pojawić się w związku ze skumulowaniem wniosków o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności między innymi osób składających je w ostatnim możliwym okresie czasu.
Jeśli ustawa wejdzie w życie, wydłużeniu ulegnie także termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia w związku z upływem terminu jego ważności z dotychczasowych 30 dni na 2 miesiące, a w przypadku osób poniżej 16 roku życia – na 3 miesiące. Dzięki temu zespoły orzecznicze mają zyskać więcej czasu potrzebnego na właściwą weryfikację wniosków.
Projekt ustawy wprowadza przepisy, które umożliwiają zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności aż do chwili, gdy kolejne orzeczenie stanie się ostateczne, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie wykazującej tę ważność – pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności odpowiednio orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
W projekcie zawarty jest też przepis przejściowy umożliwiający zachowanie statusu osoby z niepełnosprawnością przez ludzi, którzy rozpoczęli procedurę orzeczniczą przed wejściem przepisów w życie.
– Projekt reguluje te same kwestie co tzw. przedłużka z grudnia 2023 roku (ustawa przedłużająca ważność orzeczeń do września 2024 roku), ale teraz dzieje się to w sposób systemowy i nie będzie wymagało kolejnej nowelizacji – podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami portalu www.niepelnosprawni.pl posłanka Lewicy i przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan.
Projektowana ustawa dotyczy ok. 400 tys. zainteresowanych.
– Mówcie osobom z niepełnosprawnościami, aby zgłaszały się do zespołów orzeczniczych, bo tylko osoby, które przed 30 września złożą wniosek o nowe orzeczenie, będą miały swoje dotychczasowe przedłużone – wystosował swój apel na łamach cytowanego portalu Pełnomocnik Łukasz Krasoń.
Za przyjęciem ustawy głosowało 442 posłów i posłanek. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Nikt nie wystosował sprzeciwu.