Kiedyś mianem „globusa” określano migrenę. Dzisiaj jest to nazwa subiektywnego uczucia – wrażenia, że w gardle znajduje się ciało obce, którego nie można przełknąć.
W badaniach żadna „kulka” w gardle nie jest widoczna, nie obserwuje się absolutnie żadnej przeszkody, jednak pacjent natrętnie ją czuje. Ewentualnie globus może mieć postać drapania – coś na kształt obecności włosa w gardle. Dodatkowo odczuwać można ściskanie, duszenie i problemy z połykaniem śliny. Co ciekawe, objawy ustępują w trakcie spożywania posiłków. Dodatkowo, wykonując jakąś absorbującą czynność, czyli po prostu skupiając się na czymś innym – globus ustępuje. Najczęstszą jego przyczyną są zaburzenia nerwicowe.
Globus może być spowodowany przez zaburzenia neurologiczne, a także różnorodne choroby gardła i przełyku – dlatego każdy przypadek jego występowania należy zgłosić lekarzowi.
Jeśli chodzi o leczenie globusa, polega ono na uświadomieniu sobie i opanowaniu problemów emocjonalnych.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.