Autor: Martyna Sergiel
Na początku kwietnia wzrok osób, które interesują się prawami i przywilejami niepełnosprawnych, zwrócony był na stolicę Niemiec.
W Berlinie odbywał się wówczas III Światowy Kongres Niepełnosprawności (Global Disability Summit, GDS).
Jedno z wystąpień podczas konferencji wygłosił polski Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń.
GDS zostało zapoczątkowane w 2017 roku jako wspólna przestrzeń do dyskusji i spotkania w jednym miejscu rządów, stowarzyszeń międzynarodowych,środowisk akademickich oraz organizacji pozarządowych.
Bieżąca edycja odbywała się w dniach 2–3 kwietnia 2025 roku i została zorganizowana przez rządy Niemiec i Jordanii wspólnie z Międzynarodowym Sojuszem na rzecz Niepełnosprawności (International Disability Alliance) .
Tegoroczny Światowy Szczyt Niepełnosprawności poświęcony był przede wszystkim przyspieszeniu wszelkiej aktywności na rzecz włączania osób z niepełnosprawnościami do społeczeństwa oraz wzmocnieniu międzynarodowych kontaktów.
Wszystko w celu zapewniania, że 1,3 miliarda osób z niepełnosprawnościami (ok. 15% całości społeczeństwa) na całym świecie nie będzie już pomijanych.
Szczególną wartość miało wnieść wykorzystanie danych naukowych i opartych na dowodach działań na rzecz poprawy polityk światowych.
Chodziło o wspólne wypracowanie rozwiązań w skali globu, które obejmowałyby zagadnienia związane z niepełnosprawnością.
Łukasz Krasoń – Pełnomocnik Rządu ds. osób z niepełnosprawnościami został zaproszony jako jeden z prelegentów. Jego przemówienie odbywało się w trakcie wydarzenia organizowanego przez Ligę Państw Arabskich. Temat spotkania brzmiał: „Technologia, innowacje i przedsiębiorczość: Wspieranie niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami” (Technology, Innovation and Entrepreneurship: Supporting Independent Living for Persons with Disabilities).
Event stał się zatem niepowtarzalną okazją do dyskusji na temat wielu zagadnień dotyczących opisywanej tutaj grupy społecznej.
Ważne było niewątpliwie pytanie:w jaki sposób technologia, innowacje i przedsiębiorczość mogą umożliwić osobom z niepełnosprawnościami osiągnięcie niezależności ekonomicznej i społecznej?
W debacie wzięli również udział ministrowie odpowiedzialni za wsparcie osób z niepełnosprawnościami w innych krajach: Katarze, Bahrajnie, Libanie, Tunezji, Jordanie, Włoszech, Niemczech, Egipcie, Maroko i Autonomii Palestyńskiej oraz przedstawiciele Ligi Arabskiej i Komitetu Praw Osób Niepełnosprawnych Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W całym szczycie udział wzięło ponad 3 tys. osób, w tym liderzy rządowi, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, społeczeństwa obywatelskiego, sektora prywatnego oraz środowisk studenckich.
Wśród uczestników byli między innymi: Król Abdullah II ibn Al Hussein z Jordanii, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, Premier Pakistanu Mian Muhammad Shehbaz Sharif, Zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ Amina J. Mohammed oraz Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
W gronie obecnych tam Polaków pojawiła się również reprezentantka Kancelarii Prezydenta, Paulina Malinowska-Kowalczyk oraz liczni przedstawiciele strony pozarządowej.
Global Disability Summit planowo odbywa się co trzy lata. Poprzednie edycje zorganizowano w 2018 roku w Londynie oraz w 2022 roku w formie hybrydowej (ograniczona część stacjonarna) – w Oslo.
Chociaż nie podano jeszcze oficjalnie daty kolejnego szczytu do publicznej wiadomości można się spodziewać, że odbędzie się on w 2028 roku.
Planowanym gospodarzem ma zostać Katar.
Opracowano na podstawie: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1596,w-berlinie-o-innowacjach-na-rzecz-niezaleznego-zycia-global-disability-summit-2025.