Autor: Martyna Sergiel
W naszym kraju brakuje rozwiązań systemowych dedykowanych dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną.
Te problematyczną kwestię z pewnością dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
Wspomniana organizacja pozarządowa prowadzi już między innymi kawiarnię tomy, w której pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Następną jej inicjatywą ma być Eko Farma, czyli przestrzeń, gdzie ludzie Ci będą mogli nabyć umiejętności niezbędne w codziennym życiu.
Tomasz Pisarzewski – dyrektor komunikacji i relacji zewnętrznych w Fundacji Leny Grochowskiej podał do wiadomości, że Eko Farma w Wólce Konopnej to społeczne gospodarstwo powstałe z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną. Połączenie funkcji mieszkaniowej, zawodowej i edukacyjnej w jednej lokalizacji sprawia, że pomysł ten jest unikalny w skali całej Polski!
– Nie chcieliśmy kopiować istniejących rozwiązań. Nasza farma to wynik wieloletniego doświadczenia Fundacji w pracy z osobami z niepełnosprawnościami i potrzeba stworzenia miejsca, które naprawdę odpowiada na ich potrzeby – akcentuje pan Tomasz na portalu Niepelnosprawni.pl
Eko Farma stworzona została z myślą o pełnoletnich osobach z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim bądź umiarkowanym. Jej celem jest umożliwienie mieszkańcom jak najbardziej niezależnego życia – pod względem funkcjonowania w codzienności, jak i podejmowania aktywności zawodowej.
Mieszkańcy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie trenerów i asystentów, którzy pomagają im w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do codziennego życia. Wsparcie obejmuje naukę gospodarowania finansami, prowadzenie domu, planowanie zakupów, przygotowywanie posiłków, utrzymywanie higieny, a także rozwiązywanie konfliktów i utrzymywanie więzi społecznych.
Uczestnicy mają również możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego w gospodarstwie – przy uprawach, przetwórstwie płodów rolnych czy przy pielęgnacji zieleni – podkreśla na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl reprezentant Fundacji Leny Grochowskiej.
Eko Farma jest umiejscowiona w urokliwym rejonie pogranicza Lubelszczyzny i Mazowsza, w otoczeniu pól i drzew, które niosą ciszę i spokój.
Mieszkańcy będą zakwaterowani w pełni wyposażonych jednoosobowych pokojach z łazienką.Będą mieli do dyspozycji też wspólną przestrzeń do szykowania posiłków oraz odpoczynku. Nie zabraknie przy tym miejsca na rekreację na świeżym powietrzu.
Ekologiczne podejście twórców Eko Farmy jest widoczne zarówno w architekturze, jak i funkcjonalności tej budowli.
Budynek został wzniesiony w technologii drewnianego szkieletu, ma zielony dach, zbiorniki na deszczówkę, przydomową oczyszczalnię ścieków oraz pompę ciepła.
– Planujemy rozwijać te technologie, aby zapewnić jak największą samowystarczalność – podkreśla na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl Tomasz Pisarzewski.
Projekt architektoniczny, inspirowany był tradycyjnymi wiejskimi posiadłościami, został więc wykonany w formie niedomkniętego pierścienia – nowoczesnej „stodoły” – co symbolizuje cyrkularność i równowagę charakterystyczne dla rolnictwa ekologicznego.
Rekrutacja do mieszkań treningowych jest otwarta dla kandydatów z całego naszego kraju. Adresatami są osoby, które chcą rozwinąć swoją samodzielność, zdobyć doświadczenie życiowe oraz podjąć pracę w przyjaznym, dostosowanym do ich potrzeb otoczeniu.
W dalszym ciągu można zgłosić się do udziału w programie mieszkań treningowych na Eko Farmie w Wólce Konopnej (20 km od Siedlec).
W rekrutacji mogą wziąć udział pełnoletnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
W celu wzięcia udziału w rekrutacji, należy wypełnić kwestionariusz osobowy na stronie Fundacji Leny Grochowskiej.
Formularz rekrutacyjny dostępny jest też tutaj.
Opracowano na podstawie: https://www.niepelnosprawni.pl/informacje/powstana-nowe-mieszkania-treningowe-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna-pod-siedlcami-powstanie-eko-farma.