W niedzielę, 24 września we Wrocławiu zakończył się projekt „Zobacz mnie!”dofinansowany ze środków Programu Funduszu Pomocowego.
Trzy pierwsze weekendy września upłynęły pod znakiem warsztatów psychologicznych, motywacyjnych oraz zajęć z jogi terapeutycznej. Udział w przedsięwzięciu wzięli młodzi ludzie potrzebujący profesjonalnego wsparcia. To odpowiedź na wiele problemów, z którymi przyjdzie im się mierzyć w postcovidowym świecie. Wszystkie zajęcia ukierunkowane były całościowym podejściem do zdrowia i miały na celu wprowadzenie młodszych i starszych w temat umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Uczestnictwo we wszystkich zajęciach było bezpłatne.
Warsztaty zostały zrealizowane dla trzech grup: dzieci (7 -12 lat), młodzież (13-18 lat) i rodzice. Odbyło się łącznie 18 warsztatów, w których uczestniczyło 117 osób. Gościem specjalnym warsztatów był Piyush Mittal, uczący na co dzień jogi i ajurwedy.
– Dzieci i młodzież miały okazję zdobyć wiedzę na temat trudnych emocji i poćwiczyć razem z nami jak sobie z nimi radzić. Rozeznały jakie mają SUPERMOCE i jak je wykorzystać w codziennym życiu. Uczyły się jak budować poczucie własnej wartości w oparciu o swoje zasoby. Warsztaty stały się także szansą na nawiązanie kontaktów i relacji między rodzicami, którzy na co dzień borykają się z podobnymi problemami. Był to także czas na wymianę wspólnych doświadczeń i zadanie pytań doświadczonym psychologom. Warsztaty stały się pierwszym krokiem w kierunku utworzenia grupy wsparcia rodziców dzieci oparzonych pod auspicjami Fundacji „Jagoda” – komentuje Marta Kostrzewa z Centrum Psyche we Wrocławiu.
Fundacja „Jagoda” została powołana do życia w 2009 roku, w celu upamiętnienia niezwykłej dziewczyny – Jagody, która straciła życie w wyniku odniesionych ciężkich poparzeń ciała. Powstała jako wyraz pamięci jej najbliższych, ale i z myślą o tych wszystkich, którym można pomóc.
Od 14 lat fundacja niesie pomoc osobom oparzonym. Refunduje leki, ubrania uciskowe, operacje blizn, skupia się także na pomocy psychologicznej. Od 2019 roku tworzy nowoczesne Centrum Rehabilitacji Osób Oparzonych we Wrocławiu, pierwsze na Dolnym Śląsku.
Projekt został sfinansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2022-23” utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.