Warszawska Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę stworzyła kampanię „Zadbaj o dziecięcy mózg”. Ma ona zwrócić uwagę dorosłych na konieczność zachowania umiaru w korzystaniu z urządzeń elektronicznych przez dzieci oraz oddanego towarzyszenia dziecku i spędzania z nim czasu bez zbędnych rozpraszaczy w formie ekranów.
Fundacja proponuje rodzicom wprowadzenie do codziennego życia tzw. Domowych Zasad Ekranowych, czyli zbioru reguł dotyczących sposobów i czasu korzystania z ekranów.
Zasady pomagają zadbać o prawidłowy rozwój umysłu młodego człowieka, uczą uważności i równowagi między aktywnościami w wirtualnej rzeczywistości, a światem poza nią. Wszystkie te zasady mogą pozytywnie wpłynąć na więzi międzyludzkie i funkcjonowanie w rodzinie.
Realizacja kampanii polega na emisji spotu edukacyjnego. Opowiada on historię dziecięcego mózgu, który niepostrzeżenie wchodzi w fascynującą relację z ekranami, jaka z czasem okazuje się toksyczna.
Film w sposób bardzo sugestywny obrazuje główną postać filmu, którą jest dziecko. Nie jest to jednak typowy chłopiec czy dziewczyna, a ma przedstawiać metaforę mózgu.
Dzięki temu widz będzie doświadczał tego, jak mózg reaguje na ekran i co czuje w danej sytuacji. Chcieliśmy w emocjonalny sposób pokazać mechanizm budowania swoistej zależności pomiędzy urządzeniami ekranowymi, a dziećmi i uwrażliwić rodziców na to, co się dzieje, kiedy pozwolimy, żeby ekrany zdominowały życie dziecka kosztem relacji rodzinnych – powiedział prasie Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Zakończenie spotu pokazuje, co każdy rodzic powinien zrobić i na co zwrócić uwagę, aby jego dziecko nie wpadło w pułapkę nadmiernego korzystania z ekranów. Pokazujemy, że ekrany nie są złe, ale zbyt wcześnie udostępniane dzieciom i wykorzystywane bez umiaru mogą być zagrożeniem dla ich rozwoju i zdrowia – dodaje Wojtasik.
Platformę kampanii stanowi strona www.domowezasadyekranowe.fdds.pl na której rodzice znajdą szczegóły na temat zasad korzystania z ekranów w rodzinie oraz porady, jak je wprowadzić w życie. W serwisie znajdują się również materiały wideo, grafiki oraz szereg profesjonalnych artykułów i podcastów dotyczących m.in.: wpływu nadużywania ekranów na rozwój mózgu dziecka, sposobów zapobiegania uzależnieniu od ekranów czy sposobów budowania relacji z dzieckiem.
Cały spot edukacyjny można obejrzeć tutaj
Redakcja realizuje zadanie Portal PION.PL – działalność na rzecz dostępności informacji dla osób z niepełnosprawnościami i rozwoju redakcji, finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, Priorytet 3. Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. Edycja 2020.