Przejdź do treści

VII Kongres Osób z Niepełnosprawnościami coraz bliżej

23 października o godz.10:00 w trybie zdalnym rozpocznie się VII Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. Przewodnim hasłem kongresu będą słowa: „Mamy prawo do niezależnego życia. Nie możemy dłużej czekać!”. Najważniejszy podczas kongresu będzie temat deinstytucjonalizacji.

Deinstytucjonalizacja to zagadnienie ostatnio szeroko poddawane dyskusjom nie tylko w środowisku osób z niepełnosprawnościami, ale także wśród ich opiekunów i osób związanych z tą społecznością. Na pewno nie tylko warto o tym rozmawiać, ale również postawić na konkretne działania, zwracając uwagę decydentów i ludzi na stanowiskach, którzy są w stanie podjąć odpowiednie kroki. Ważne, aby głos niepełnosprawnych przebił się do świadomości opinii publicznej.

Spotkanie, zgodnie z informacją organizatorów, zostanie przeprowadzone według następującego harmonogramu.

Uczestnicy dwóch paneli dyskusyjnych postarają się odpowiedzieć na pytania:

  1. Strategia deinstytucjonalizacji – czy możemy czekać na rozwiązania systemowe do 2035 roku?
  2. Jak nowe rozwiązania planowane w systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami, będą wspierać proces deinstytucjonalizacji?

Spotkanie rozpocznie się od przedstawienia relacji z konwentów regionalnych/tematycznych, a w drugiej części Kongresu uczestnicy zostaną zaproszeni do aktywnego udziału w dwóch sesjach tematycznych zaproponowanych przez młodych ludzi:

  1. Wejście osób z niepełnosprawnościami na rynek pracy jako wyzwanie współczesnej edukacji.
  2. Wizerunek osób z niepełnosprawnościami w mediach a niezależne życie.

Kongres Osób z Niepełnosprawnościami odbywa się od 2015 r.

Podejmowane na nim są kwestie związane z funkcjonowaniem tej grupy w społeczeństwie –jest mowa o prawach, które nie zawsze są realizowane oraz o rozwiązaniach, zarówno indywidualnych, jak i systemowych, które pozwalają poprawić jakość życia tego środowiska oraz wspomniane prawa egzekwować.

Na pewno, działając możemy więcej niż biernie przyjmując za niezmienne i stałe, niekorzystne okoliczności i warunki. Razem możemy więcej – powtarzam za organizatorami, namawiając do zjednoczenia sił we wspólnym celu.

Więcej informacji na temat VII Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami można znaleźć na portalu FB tutaj

Warto tam śledzić wydarzenie, ponieważ na Facebooku powinna wkrótce ukazać się instrukcja wzięcia udziału w tym wydarzeniu online.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz