Uniwersytet Warszawski prowadzi rekrutację studentów na kierunek Filologia Polskiego Języka Migowego.
Jest to kierunek humanistyczny należący do dyscypliny językoznawstwa. W trakcie studiów prowadzone są jedyne w naszym kraju wysokospecjalistyczne zajęcia umożliwiające zdobycie biegłości w Polskim Języku Migowym (PJM) oraz wiedzy o środowisku osób z dysfunkcjami narządów słuchu osadzonej w szerokim kontekście lingwistycznym, socjologicznym, historycznym i kulturowym.
Kierunek dedykowany jest osobom, które kompetencje zawodowe zdobyte na studiach pierwszego stopnia chciałyby wykorzystywać do pracy z osobami, które nie słyszą lub słyszą bardzo słabo – pedagogów, logopedów, psychologów, pracowników administracji i służby zdrowia, a także do lingwistów, kulturoznawców, historyków czy socjologów pragnących podjąć się badań humanistycznych nad społecznością ludzi głuchych i ich językiem. Ze studiów skorzystają również osoby o wykształceniu technicznym zainteresowane przetwarzaniem naturalnego języka migowego i tworzeniem programów, w tym aplikacji mobilnych, pomocnych dla środowiska osób niesłyszących. Program studiów na kierunku Filologia Polskiego Języka Migowego został zaprojektowany w oparciu o wzorce międzynarodowe z zakresu tak zwanego nurtu Deaf studies. Istotą zajęć kierunkowych jest nowatorskie podejście do głuchoty, która jest rozpatrywana na gruncie kulturowym i językowym, a nie medycznym.
Kadra dydaktyczna kierunku składa się zarówno ze słyszących specjalistów, jak i rodzimych użytkowników Polskiego Języka Migowego (native signers). Nauka języka migowego jest prowadzona wyłącznie przez osoby głuche. Studia są przewidziane są dla maksymalnie 40-osobowej grupy studentów. Zajęcia lektoratowe i warsztatowe będą odbywać się w niewielkich grupach. Ma to umożliwić znaczne zindywidualizowanie procesu kształcenia. Podczas studiów planowane są indywidualne konsultacje z głuchymi lektorami. Służą one wyznaczeniu obszarów wymagających intensywniejszej pracy studenta. Osoby studiujące będą mieć możliwość korzystania z zasobów Pracowni Lingwistyki Migowej. Stanowią one obszerny korpus PJM, który może być wykorzystany nie tylko jako źródło danych językowych do indywidualnych projektów badawczych, lecz również jako wspaniały materiał szkoleniowy.
Uwaga! Program studiów nie przewiduje ścieżek specjalizacyjnych!!! Studenci mogą natomiast wybrać jeden spośród dwóch modułów: lingwistyczno-dydaktyczny lub społeczno-kulturowy.
Uwaga!!!! Ukończenie studiów nie daje możliwości uzyskania uprawnień nauczycielskich.
Zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku na kampusie centralnym Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Krakowskie Przedmieście, przede wszystkim w budynku Wydziału Polonistyki.
Więcej informacji tutaj.