Sport z założenia powinien łączyć i być otwarty na inkluzję. Dzięki rozwojowi technologii możliwość odczucia na własnej skórze sportowych emocji, mają także osoby, które nigdy nie doświadczyły wrażeń na trybunach.
Mowa o niewidomych. Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w niebywały sposób skorzystano z tego, co dzisiaj oferuje cyfrowa rzeczywistość. „Igrzyska szeroko otwarte”–takie oficjalne hasło towarzyszy zmaganiom zawodników w stolicy Francji. Slogan obejmuje również igrzyska paraolimpijskie, które rozpoczną się 28 sierpnia.
Niemal w stu procentach niewidomy mężczyzna przebywał na widowni jednego ze stadionów podczas meczu rugby 7. Wyposażony w okulary VR oraz specjalny przyrząd imitujący boisko i przekazujący sygnał z murawy, przebywał wśród innych entuzjastów tej dyscypliny, mogąc odczuwać niemalże te same wrażenia, co pozostali kibice zgromadzeni w obiekcie.
To zasługa technologii Touch2c, która ułatwia śledzenie przebiegu spotkania osobom niewidomym albo niedowidzącym. Nowinka dotychczas była sterowana manualnie, aktualnie jednak wykorzystuje wbudowaną opcję podążania za kamerą.
W najbliższej przyszłości planuje się wprowadzenie komentarza sportowego wykorzystującego integrację sensoryczną (SI).
Artykuł został opracowany w oparciu o materiał dostępny tutaj.