Szykują się zmiany w systemie pomocy materialnej dla studentów. Jak informuje Gazeta Prawna „co piąty student ma być uprawniony do wsparcia socjalnego, a wysokość świadczeń ma wzrosnąć”.
Nad nową postacią tego modelu prace ukończyło właśnie Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Konsultacje odbywały się w związku z grantem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
„Zespół ekspertów opracował ostateczną propozycję, która trafi do konsultacji społecznych. Zakłada ona, że uczelnie nie będą już przydzielać stypendiów socjalnych ani dla niepełnosprawnych” – czytamy na stronie www.gazetaprawna.pl.
Ma to wyglądać mniej więcej w ten sposób, że osoba zainteresowana stypendium powinna, zgodnie z nowymi zasadami złożyć wniosek o wspomniane świadczenia nie (jak to do tej pory bywało) w dziekanacie, a za pośrednictwem Centralnego Systemu Elektronicznego.
Student sam przy użyciu kalkulatora będzie mógł wówczas wyliczyć, czy przysługuje mu wsparcie finansowe.
Opisywany system niektóre dane o dochodach otrzyma przy współpracy np. z urzędem skarbowym. Weryfikację wniosków i wypłatę świadczeń wezmą na siebie natomiast Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.