15 sierpnia ustanowiono Świętem Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, kiedy to wojska polskie powstrzymały natarcie wojsk bolszewickich na Europę.
Przez niektórych historyków bitwa warszawska uznawana jest za jedną z najważniejszych potyczek w historii świata, ponieważ wojsko dowodzone przez Józefa Piłsudskiego udaremniło najazd Armii Czerwonej w głąb Europy.
Jest to bez wątpienia jedno z największych zwycięstw w historii wojska polskiego, nazywane nawet niekiedy „Cudem nad Wisłą”. W 1992 roku Sejm formalnie wprowadził do kalendarza Święto Wojska Polskiego.
Święto to obchodzone jest bardzo uroczyście. W kościołach polowych odprawiane są msze święte za dusze poległych w bitwie. Ponadto przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbywa się uroczysta zmiana warty z udziałem władz państwowych.
15 sierpnia każdego roku kojarzył się w stolicy z defiladą wojskową. Mieszkańcy oglądali przemarsz polskich jednostek wojskowych i pokaz sprzętu, w tym czołgów, samolotów i śmigłowców.
W tym roku ze względu na pandemię COVID-19, zapadła decyzja o rezygnacji z organizowania defilady.
Pomimo że nie będzie typowych uroczystości, do których wszyscy zdążyliśmy przywyknąć, zaplanowane zostały inne atrakcje, które muszą nam wystarczyć w tym wymagającym czasie.
Mianowicie, w Warszawie odbędą się pikniki wojskowe. Podobnie będzie w 30 innych miejscowościach Polski. Pikniki odbywać się będą pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”.
W województwie wielkopolskim wydarzenie przewidziane zostało w niedzielne przedpołudnie w mieście Kobylin.
Nieważne do końca jak i gdzie, istotne by nie zapominać i pielęgnować pamięć o przełomowych momentach historycznych.
Kiedy 101 lat później kolejne pokolenie nie pozwala ulotnić się przeszłości wówczas świadczy to o sile historii.
Więcej informacji na temat wydarzenia w mieście Kobylin tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.