Przejdź do treści

Światowy Dzień Świadomości Dostępności 

Grafika, symbole związane z dostępnością cyfrową.

Mniej więcej od 2012 r. zawsze w trzecim tygodniu maja w czwartek obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day – GAAD). 

Ten dzień szczególnie poświęcony jest dostępności cyfrowej. W tym roku świętowaliśmy go wczoraj, 16 maja.

Światowy Dzień Świadomości Dostępności dedykowany jest edukacji w kwestii dostępności cyfrowej. Ma na celu zaakcentowanie tego, jak istotne jest upewnienie się, że strony internetowe, media społecznościowe, filmy i teksty audio dostępne są dla każdego z nas.

Z ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych wynika, że zapewnienie dostępności cyfrowej jest wymogiem dyktowanym przez prawo. Obowiązek ten to jednakże równocześnie szansa na dotarcie do zróżnicowanego grona użytkowników, wliczając w nie osoby z niepełnosprawnościami.

Idea Światowego Dnia Świadomości Dostępności postawała w 2011 roku. Upowszechniła się za sprawą wpisu w mediach społecznościowych opublikowanego przez Joea Devona, programistę pochodzącego z Los Angeles.

Uważam, że ważniejsze jest by strona internetowa była dostępna niż ładna. Dla niektórych ludzi dostępny Internet robi gigantyczną różnicę – pisze na swojej stronie Joe Devon.

Stwórzmy Światowy Dzień Świadomości Dostępności. Przynajmniej podczas tego dnia web developerzy z całego świata będą działać na rzecz podniesienia świadomości na temat tego, jak tworzyć dostępne strony internetowe – konkluduje.

Na jego post w sieci natrafił Jennison Asuncion, ekspert do spraw dostępności i to był początek, który pchnął działania.

Dostępność cyfrowa

Światowy Dzień Świadomości Dostępności to czas poszerzania wiedzy o dostępności cyfrowej. Firmy oraz web-developerzy mają mieć pewność, że ich media dostępne są dla każdego, również dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, lub ruchową.

We współczesnym świecie Internet jest medium, z którym łatwiej jest funkcjonować. Dlatego coraz bardziej oczywista staje się konieczność zapewnienia dostępności cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami. Bycie wykluczonym z przestrzeni cyfrowej jest równoznaczne z wykluczeniem z wielu sfer życia: edukacyjnej, informacyjnej, a nawet zdrowotnej, jako że wiele placówek medycznych ma teraz strony internetowe i prowadzi rejestracje online.

Dostępność to niewątpliwie coraz częściej pojawiający się na ustach wielu specjalistów termin. Najważniejsze jest to, by wraz z jego stale rosnącą popularnością, zwiększała się także świadomość społeczna, a w ślad za nią z kolei przybywało realnych zmian i działań w omawianym tutaj zakresie.  

Dodaj komentarz