Przejdź do treści

Superdetektyw Spy Guy powraca – dostępna jest już nowa planszówka o Poznaniu

Zdjęcie: gra planszowa o Poznaniu

Autor: Martyna Sergiel

Najważniejsze zabytki, atrakcje turystyczne i symbole miejskie Poznania można teraz odkrywać na nowo dzięki powstaniu niezwykłej gry planszowej.

W bieżącej edycji przygód superdetektyw Spy Guy przenosi się do metropolii nad Wartą w celu rozwikłania zagadki kryminalnej.

Przed superdetektywem stoi wymagająca misja – musi złapać złodzieja drogocennych dzieł sztuki, który wykradł prawdziwy skarb Muzeum Narodowego w Poznaniu – obraz „Plaża w Pourville”, jedyne w swoim rodzaju płótno Claude’a Moneta w polskich zbiorach.

„Spy Guy Poznań” to typ detektywistycznej gry kooperacyjnej, przeznaczonej dla 1-4 osób w wieku powyżej 5 lat. Jest dobrą propozycją na kreatywnie spędzony czas w rodzinnym gronie (jedna rozgrywka trwa około 20 minut).

Gra toczy się na planszy składanej w formie ogromnych puzzli. Gracze wędrują wśród poznańskich budynków i atrakcji turystycznych. Liczy się umiejętność współpracy, refleks i spostrzegawczość, bo w trakcie zabawy trzeba odszukać jedną z ponad 50 unikalnych poznańskich wskazówek.

Gra jest wynikiem współpracy Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz firmy Trefl, a partnerami projektu są: Volkswagen Poznań, Stary Browar, Grupa MTP.

Można ją nabyć w punkcie informacji turystycznej w Poznaniu oraz w sklepie internetowym Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Gra zawiera:

  • dużą planszę w formie puzzli (100 x 40 cm) z ilustracjami około 20 poznańskich; budynków, takich jak katedra, ratusz czy Teatr Wielki;
  • pionki Spy Guya i złodzieja;
  • klepsydrę;
  • 56 kart unikatowych poznańskich poszlak z opisami ich związku z miastem;
  • 10 znaczników postaci;
  • polsko-angielską instrukcję.

19 września 2000 roku doszło do zuchwałej kradzieży w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Tego dnia odkryto, że najcenniejsze dzieło w zbiorach – malowidło Claude’a Moneta „Plaża w Pourville” – zostało wycięte z ramy, a w jego miejsce wstawiono falsyfikat.

Śledczy przyjęli wówczas wersję, że obraz został skradziony przez niezwykle sprytnego i „profesjonalnego” złodzieja.

12 stycznia 2010 roku policjanci odwiedzili Roberta Z., bezrobotnego murarza z Olkusza, mieszkającego z rodzicami. Po przeszukaniu znaleźli „Plażę w Pourville” ukrytą za ścianką szafy. Na szczęście dzieło było w dobrym stanie. Odnaleziony obraz natychmiast przewieziono do Poznania, gdzie potwierdzono jego autentyzm.

Opracowano na podstawie: https://www.poznan.pl/mim/info/news/czas-na-planszowke-z-poznania,244808.html.

Dodaj komentarz