1 czerwca br. w Dzień Dziecka rozpoczęto nabór do Rady, która stanie się organem eksperckim dla Rzeczniczki Praw Dziecka.
– Słuchanie Waszego głosu, korzystanie z Waszych doświadczeń i spostrzeżeń jest dla mnie niezwykle ważne – zauważa Monika Horna-Cieślak zachęcając dzieci i młodzież do zgłaszania kandydatur. Rekrutacja potrwa do 15 czerwca.
Rada Dzieci i Młodzieży jest aktualnie ustanawiana pierwszy raz w historii istnienia urzędu Rzecznika Praw Dziecka, czyli od 2000 roku.
– To wyjątkowy i unikalny organ opiniodawczo-doradczy, w którego skład wejdą dzieci i młodzież. To również szansa na podjęcie aktywności społecznej oraz czynienie dobra na rzecz innych – mówi prasie Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.
Zadania Rady? Inicjowanie kampanii społecznych i projektów edukacyjnych, organizacja Kongresu Dzieci i Młodzieży, podnoszenie świadomości o możliwości samostanowienia dzieci i młodzieży. Do głównych funkcji Rady należeć będzie także upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka i sposobach ich ochrony, w tym o uprawnieniach Rzeczniczki Praw Dziecka. Rada będzie mogła rozpoczynać działania RPD na rzecz dzieci i młodzieży, tworzyć postulaty legislacyjne oraz opiniować projekty aktów prawnych w zakresie zapewnienia właściwego poziomu ochrony praw dziecka w naszym kraju.
Rada będzie współpracować z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, organami administracji rządowej, Sejmem i Senatem, samorządem oraz z Młodzieżowymi Radami Gmin, Miast i Powiatów czy Młodzieżowymi Sejmikami Województw.
Rolą Rady będzie również opiniowanie wniosków o nadanie szczególnego wyróżnienia, jakim jest Odznaka Honorowa za Zasługi na Rzecz Ochrony Praw Dziecka.
– Zależy mi na tym, by to honorowe wyróżnienie w dziedzinie ochrony praw dzieci było przyznawane przy rzeczywistym udziale młodych osób – akcentuje Monika Horna-Cieślak.
Rada ma składać się z dziesięciu ekspertów lub ekspertek wyłonionych spośród dzieci i młodzieży. Kadencja każdego z nich trwa 12 miesięcy. Może to być osoba, która ukończyła 7 lat, a na dzień zakończenia naboru nie jest pełnoletnia, wykazuje się działalnością społeczną na rzecz ochrony praw dziecka adekwatną do wieku i stopnia dojrzałości.
Zainteresowani powinni przesłać do Biura RPD w formie elektronicznej bądź pisemnej zgłoszenie ze wskazaniem zasięgu swojej działalności, jej pionierskości oraz efektywności. Zgodę na kandydowanie i udział w pracach Rady musi wyrazić rodzic bądź opiekun prawny dziecka.
– Radę formują młode osoby dla młodych osób. Taka jest idea i sens – mówi Monika Horna-Cieślak.
Tłumaczy ona jednocześnie, że w skład komisji oceniającej kandydatów na członków Rady wchodzą wyłącznie ci eksperci Biura RPD, którzy nie są jeszcze pełnoletni. Komisja swoje oceny przedstawia Rzeczniczce i Społecznemu Rzecznikowi Praw Dziecka. Następnie to już Rada, spośród własnego grona, wyłania przewodniczącego, zastępcę oraz sekretarza. Rada działa na posiedzeniach, poprzez wyznaczone przez siebie zespoły robocze oraz komisje problemowe, poszczególni jej członkowie mogą być również powoływani do określonych zadań. Wydaje uchwały dotyczące rozpatrywanych wniosków i ewentualnych przyszłych prac.
– To młodzi podejmują decyzję, jakiemu wyzwaniu chcą stawić czoła. My, dorośli, nie narzucamy swojej narracji. Jesteśmy natomiast i towarzyszymy osobom młodym – podsumowuje Rzeczniczka Praw Dziecka.
Wszystkie dokumenty potrzebne do zgłoszenia się do Rady Dzieci i Młodzieży dostępne są na stronie Rzeczniczki Praw Dziecka.