Przejdź do treści

Przewijamy Poznań. Przewijamy Polskę

Na zdjęciu panorama Poznania

5 maja – w Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością zapoczątkowana została bardzo cenna akcja pod hasłem „Przewijamy Polskę”.

Na czym polega to przedsięwzięcie? Chodzi tutaj o stworzenie bazy Komfortek.

Inicjatorzy przedsięwzięcia mają na myśli obiekty z dostępnym pokojem pielęgnacyjnym/toaletą, w której jest leżanka lub przewijak, a nawet podnośnik – urządzenia te pomagają dorosłym osobom niekontrolującym potrzeb fizjologicznych (z niepełnosprawnością lub starszym) zmianę pieluchy czy pieluchomajtek i wykonanie niezbędnych czynności higienicznych.

A jak sytuacja wygląda w Poznaniu?

„Z toaletami dla osób z niepełnosprawnościami jest słabo w tej chwili, szczególnie jeśli chodzi o Stare Miasto czy centra handlowe. Nie mówię już nawet o przewijakach… Dobrze zatem, jeżeli kampania „Przewijamy Polskę będzie dalej szła do przodu – komentuje Sebastian Mankiewicz, wiceprezes fundacji „Wózkowicze” w filmie udostępnionym na www.niepelnosprawni.pl.

„Kluczowy jest dobrostan osób niekontrolujących potrzeb fizjologicznych, które zmuszone są korzystać z tak zwanych pieluchomajtek. Poza swoim domem, miejscem zamieszkania nie mają one możliwości dokonania wymiany pieluchy w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach –dodaje Anna Nowak – prezes Stowarzyszenia „Żurawinka” w Poznaniu.

Pomysłodawcy akcji zachęcają cały czas do wypełnienia ankiety z dokładną informacją na temat lokalizacji miejsca, jego wyposażenia, dostępności, parametrów, godzin otwarcia itp. Baza miejsc będzie na bieżąco aktualizowana i docelowo posłuży do stworzenia wyszukiwarki lub interaktywnej mapy Polski.

Podane informacje będą udostępnione. Ułatwi to osobom z niepełnosprawnością odnalezienie tego typu obiektów na terenie całego kraju.

5 maja to, jak wspomniałam na wstępie–  dzień przeciwdziałania dyskryminacji osób z niepełnosprawnością.

„W Polsce, dorosłe osoby z niepełnosprawnoscią używające pieluchomajtek, tylko w domu, tak naprawdę, mogą zostać godnie i bezpiecznie przewinięte. Chcemy tej godności i bezpieczeństwa dla nich w takiej sytuacji również w przestrzeni publicznej, bo przecież chodzi tutaj o podstawowe prawa człowieka, dlatego: „Przewijamy Polskę”, „Przewijamy Poznań” – podkreśla w nagraniu Stella Gołębiewska – pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. polityki równościowej.

Ankieta umożliwiająca zgłoszenie pomieszczenia do akcji „Przewijamy Polskę” dostępna jest tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz