Przedwczoraj był Dzień Dziecka. Jest wiele placówek powstałych z myślą o najmłodszych. Jednakże, nie każda instytucja może poszczycić się taką renomą i przede wszystkim, dostępnością. O czym mowa?
O Przedszkolu Miejskim nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu.
Jako wzór architektonicznej i technologicznej dostępności przedszkole zostało nagrodzone statuetką Lidera Dostępności 2021 w kategorii Obiekt Usług Lokalnych.
Przedszkole jest miejscem stworzonym z myślą o każdym jego małym „mieszkańcu” i przynależnym mu prawie czy potrzebie do rozwiązań technologicznych oraz architektonicznych ze względu na występującą niepełnosprawność.
– Budowa naszego przedszkola rozpoczęła się w grudniu 2018 roku. Decyzję o budowie podjęły ówczesne władze Gminy Miejskiej Mielec. Przede wszystkim już od samego wejścia, widzimy z boku miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie korytarze są bardzo szerokie i przestronne. Nawierzchnie zostały dostosowane do osób z niepełnosprawnością ruchową. W przedszkolu znajduje się tyflomapa i oznaczenia w języku Braille’a.Ciągi komunikacyjne są przystosowane do osób ze szczególnymi potrzebami – komentuje dla Fundacji Integracja Adriana Miloś – Drugi Zastępca Prezydenta Miasta Mielca.
Władzom zależało, by budynki użyteczności publicznej były jak najbardziej przyjazne dla mieszkańców całego miasta.
– Przedszkole to piękne kolorowe wnętrze, a dzieci mają powód do uśmiechu. Myślę, że czują się wspaniale. I mówię tutaj nie tylko o samych maluchach, ale także ich rodzicach i całej obsłudze, nauczycielach. – dodaje Adriana Miloś.
Zastosowanie tyflomapy, która za pomocą dotyku ułatwia dostanie się do poszczególnych przestrzeni budynku, ścieżek dotykowych i nazw grup w alfabecie Braille’a oraz placu zabaw z huśtawkami dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, sprawiło, że Mieleckie przedszkole jest dla dzieci wzorem dostępności i udowadnia, że świat jest dla wszystkich ludzi.
W budynku utworzono dwa oddziały integracyjne, w których jest siedmioro dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym.
Mają one tutaj idealne warunki do rozwoju, ponieważ placówka posiada nawet specjalistyczne gabinety do terapii zajęciowej, przestrzenie przeznaczone do zajęć psychologicznych czy logopedycznych.
Jest też sala integracji sensorycznej z salą świateł. Wydzielono salę gimnastyczną, w której można realizować wszystkie zajęcia ruchowe. Przedszkole jest naprawdę zaadaptowane na najwyższym poziomie.
Ponadto instytucja wyróżnia się przede wszystkim bardzo dogodną lokalizacją. Mieści się ona w centrum osiedla blisko szkoły podstawowej. Ma interesujący patronat (przedszkole im. Smoka Felusia), a trzeba dodać, że sam budynek usytuowany został na Osiedlu Smoczka. Wszystkie te fakty przywołują uśmiech na twarzach dzieci i rodziców.
– Jestem szczęśliwa, że pracuję tutaj i dzięki temu mam możliwość prowadzenia przedszkola w warunkach, spełniających najwyższe standardy – podsumowuje Bożena Kochanowska – Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu.
Dostępność to wolność, empatia i prawo, a nie specjalny przywilej.
Miejmy nadzieję, że coraz więcej instytucji będzie szło w ślady opisywanego przedszkola, a kwestie adaptacji architektonicznej czy cyfrowej będą czymś na porządku dziennym, a nie ewenementem na skalę kraju.
Do tego zapewne jeszcze długa droga, jednak cieszy mnie fakt, że coraz więcej o dostępności się nie tylko mówi, ale realizowane są również konkretne działania, na które dowodem jest właśnie ta placówka.