Przejdź do treści

Powiedz stop przemocy i weź udział w ważnej konferencji Uniwersytetu SWPS

Na zdjęciu mała dziewczynka wykonująca dłonią gest oznaczający „stop”

W dniach 26-27 maja w godz. 9:00-16:00 Uniwersytet SWPS w Poznaniu organizuje konferencję „Przemoc wśród dzieci i przemoc wobec dzieci: jak rozpoznać? Jak pomagać?”.

Wydarzenie odbywa się w dwóch trybach do wyboru – zdalnym lub stacjonarnym i skierowane zostało do absolwentów studiów wyższych, podyplomowych, przedstawicieli biznesu oraz organizacji pozarządowych, środowiska naukowego, a także wszystkich zainteresowanych prezentowaną problematyką.

Przemoc to bardzo trudny, jednak bez wątpienia również ważny temat.

Z badań wynika, że nawet 40 proc. populacji dzieci i młodzieży w Polsce doświadczyło przemocy psychicznej lub fizycznej ze strony rówieśników albo bliskich dorosłych. Konsekwencje tego obserwujemy zarówno na poziomie jednostkowym, w postaci zaburzenia ich indywidualnego rozwoju psychospołecznego, jak i na poziomie społecznym, w postaci negatywnych zjawisk, takich jak uzależnienia wśród młodzieży, próby samobójcze, zaburzenia psychiczne, przestępczość– czytamy w opisie.

Konferencja poświęcona została formom przemocy, której doświadczają dzieci i młodzież ze strony własnej grupy rówieśniczej, np. w szkole, jak i nadużyć, których kosztem dzieci dopuszczają się niektórzy dorośli.

Podczas konferencji omówione zostaną rodzaje oraz sposoby przeciwdziałania temu zjawisku na każdym etapie życia i funkcjonowania w społeczeństwie.

Będzie mowa na przykład o tak zwanym bullyingu, czyli prześladowaniu rówieśniczym. Poruszona i dogłębnie skomentowana zostanie również coraz bardziej dzisiaj obecna kategoria cyberprzemocy i hejtu w Internecie.

Do wygłoszenia wykładów zaproszona została kadra ekspertów, która przeanalizuje wspomniane zagadnienia zarówno w szerokim ujęciu (przez pryzmat prawnych uwarunkowań ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą oraz ogólnopolskich i lokalnych programów przeciwdziałania przemocy), jak również z perspektywy bardziej szczegółowej, prezentując metody, jakie mogą być wdrażane, począwszy od rodzin albo szkół, poprzez dyrekcję, nauczycieli, a także instytucje nadzorujące placówki oświatowe.

Liczymy, że nasza konferencja stanie się nie tylko polem do dyskusji na temat rozpowszechnienia przemocy wobec dzieci w Polsce, ale także, a może przede wszystkim, że będzie głosem w dyskusji o przeciwdziałaniu temu niebezpiecznemu zjawisku – napisali organizatorzy.

W celu wzięcia udziału w wydarzeniu należy w pierwszym kroku wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj.

Z programem dwudniowej konferencji można zapoznać się tutaj.

Dodaj komentarz