10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Nieprzypadkowo więc poznańskie Stowarzyszenie Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc” wybrało tę datę na organizację II Forum Zdrowia Psychicznego, które odbyło się w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek.
Obrady otworzył wykład wprowadzający profesora Janusza Rybakowskiego. Prelekcja nosiła tytuł „Aktualne poglądy na temat patogenezy i leczenia schizofrenii i chorób afektywnych”. Jako, że interesuje się bardzo psychologią ten punkt obrad podobał mi się najbardziej. Profesor Rybakowski w dużym skrócie przedstawił poglądy psychiatrów na to czym są choroby afektywne i schizofrenia od momentu wprowadzenia ich podziału przez Emila Kraepelina. Omówienie chorób psychicznych profesor każdorazowo zaczynał od genetyki. Okazało się, że za powstanie i predyspozycje do pojawienia się choroby psychicznej odpowiada nie jeden gen, lecz różne kombinacje kilkudziesięciu genów. Następnie Rybakowski przedstawiał czynniki społeczne, rodzinne i stresory mające wpływ na pojawienie się kryzysu psychicznego. Profesor też w dużym skrócie przedstawił i omówił pokrótce działanie współcześnie stosowanych leków i innych metod leczenia. Bardzo podobało mi się nawiązanie do filmu „Lot nad kukułczym gniazdem”, gdzie postać grana przez Robina Wiliamsa została poddana elektrowstrząsom. Profesor Rybakowski mówił o tym, że współcześnie tego typu zabiegi są bardzo skuteczne a pacjenci im poddawani znieczulani i poddawani rozluźnieniu.
Następnie odbyły się cztery panele dyskusyjne poprzedzone krótkimi wprowadzeniami. Tytuł pierwszego z nich brzmiał „System – Fundament zdrowia psychicznego?”. Drugi zatytułowano „Współpraca czy rywalizacja?”. Kolejne dwa nazwano „Zadłużenie i co dalej…” i „Nieobecni obecni”. Pierwszy z paneli dotyczył roli rodziny w procesie zdrowienia osób po kryzysach psychicznych. Prelegenci uczestniczący w drugim panelu przedstawili proces zdrowienia z perspektywy osób zaangażowanych w proces zdrowienia osoby chorej. Paneliści dyskutujący podczas trzeciego panelu zajęli się problemami prawno-finansowymi osób, które przeżyły kryzys psychiczny. Osoby dyskutujące w czwartym panelu zajęły się samotnością osób chorych psychicznie. Bardzo podobała mi się panelowa formuła konferencji. Na wyżej przedstawione tematy rozmawiali specjaliści i osoby po kryzysie psychicznym oraz przedstawiciele ich rodzin. Poruszone podczas konferencji tematy są bardzo ważne. Organizatorzy zadbali o to by każdy z nich został przedstawiony z wielu stron i różnych punktów widzenia. Najbardziej urzekł mnie drugi spośród paneli. Można było dzięki niemu poznać poglądy dotyczące procesu zdrowienia psychiatry, psychoterapeuty, specjalisty od leczenia uzależnień i dwóch osób, które kryzys psychiczny mają za sobą i są asystentami zdrowienia. Dzięki temu publiczność mogła uzyskać wiedzę, której próżno szukać w podręcznikach psychologii. Bardzo podobało mi się to, że Organizatorzy zadbali o to by osoby zgromadzone na widowni również mogły się wypowiedzieć i zadać pytanie panelistom. Publiczność miała na to aż 10 minut po każdej z dyskusji panelowych.
Obrady II Forum Zdrowia Psychicznego stały na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Doszło do bardzo inspirującej konfrontacji osób po kryzysie psychicznym i ich rodzin ze specjalistami, dlatego też liczę na to, że będę za rok mógł uczestniczyć w III Forum Zdrowia Psychicznego o podobnej formule.